ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

Hanákovi
autor: Daniel Valent
webstránka: http://valent.blog.sme.sk
pridané: 18-08-2006 11:22


Po prvé, Boaz aj celý Cato Inst sú stále len etatisti. V libertariánskom hnutí je na vzostupe anarchistické krídlo a ak chce autor rešpekt mal by si nabudúce vybrať niekoho z Misesovcov. Boaz sa kritizuje ľahko aj nám libertariánom.

Po druhé, rozdiel medzi kolektívnym rozhodovaním v rodine (alebo rybárskom spolku) a "kolektívnym" rozhodovaním v politike je v aspekte dobrovoľnosti vstupu jednotlivcov do daného kolektívu. Ak toto, súdruh Hanák, nechápete, tak mi vás je ľúto.

Po tretie už nič, lebo som článok nedočítal. Strata času a byteov PS.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group