ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: D
pridané: 18-08-2006 9:16


"Bude pohladavku vymavat od neho, alebo, ked je ten poisteny tiez, od jeho poistovne
To urci trh. V praxi zrejme podobne ako teraz bude nasledovat vysetrovanie, a v pripade najdenia pachatela, pozadovanie zodpovednosti od neho, pripadne dalsie odpredanie pohladavky jeho poistovni."

Na zaklade coho sa vynesie rozsudok a na zaklade coho bude mozne vyhlasit niekoho za poskodeneho a niekomu bude mozne preukazat, ze spachal nejaky zlocin? Na zaklade coho sa urci, do akej miery je pohladavka opravnena? Ako sa podari eliminovat cloveka, pri ktorom je predpoklad, ze bude pachat trest znova a ani nejaka vidina penaznej "pokuty" ho od jeho konania neodradi? (tych otazok mozem polozit ovela viac)

Stale nepadlo o sudoch ziadne slovo. Mozeme sa k nim konecne nejako dopracovat?

"Ano. Mozes si vybrat medzi jednym monopolnym poskytovatelom, a niekolkymi nelegalnymi, ktore vsetky su zalozene na pouzivani nasilia voci konkurencii (stat pouziva nasilie voci vyholenym, vyholeni voci sebe). Teda posobenie ekonomickych zakonov vytvorilo nepekne deformovany trh, a konkurencia je prezentovana ako nemoralna."

Konkurencia je rezentovana ako nemoralna prave koli mnohym dovodom, ktore su obsiahnute vyssie - ide o svojvolne aplikovanie nasilia bez moznosti kontroly. Ohrozeny byva nielen ten, co sa previnil(ak sa vobec prevynil), ale jeho okolie, cez ktore byva vydierany.
Mafia spravodlivosti nesluzi, ked, tak len ako vedlajsi marginalny produkt.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group