ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 18-08-2006 8:54


"1. morálne presvedčenie - čo to je? keďže je pre Vás tým najmorálnejším slobodná vôľa, tak je zrejme morálny každý. Neexistuje nič, čo by arbitrárne stanovilo čo i len približné kontúry morálky. Prečo napríklad odmietaš iniciáciu násilia? Ak odpovieš že je to proti tvojej slobode, tak ja Ti odpoviem, že tvoje odmietnutie je už zasahovaním do slobody to robiť."

Človek je spoločenský tvor, a to platí aj pri rešpektovaní libertariánskych zásad, podstatná je miera potláčania jednotlivca kolektívom. Každá spoločnosť prechádza určitým evolučným vývojom a to platí aj v oblasti morálky. Typickým príkladom je morálka niektorých špecifických spoločenských skupín.

K iniciácií násilia, len jedna poznámka, v libertariánskom ne-štáte sa nemôžeš odvolávať na svoju slobodu niečo robiť pokiaľ to narušuje slobodu iných. Existuje sféra do, ktorej vstupovať so slobodou nesmieš, samozrejme ti nebráni v iniciácií násilia sám voči sebe...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group