ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Kon\\\\ervativne slabomyselne dogmy
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-08-2006 8:50


jg :

Len moj doplnok >
Kondici maju absolutny problem s chapanim pojmu SLOBODA, DOBROVOLNOST. Pri dlhsej (priamej) diskusii s kondikom zistis, ze ich chapanie tychto pojmov je sice nie absolutnym protikladom, ale je to "o niecom inom". A to nase chapanie pojmu SLOBODA - na to oni vobec nemaju ziadne slovo !
Takze oni NEMOZU pochopit libertarianstvo. Tak ako my trojrozmerni nedokazeme pochopit 5-rozmerny priestor.

"Spravny" kondik ma svoju CPU kdesi mimo svoje telo, bez nej (ako kazdy pocitac) nedokaze nic robit, takze KAZDE svoje konanie a rozhodovanie musi konzultovat s perifernou CPU. A vsetci "spravny" kondici maju SPOLOCNU CPU. Konzervativne diskusie su hlavne o tom, ktory z nich spravnejsie pochopil prikazy s CPU, kto ich lepsie naplna, kto viac miluje svoju CPU.
Preto ziadny kondik nemoze mat plnu SLOBODU, ale tiez preto nemoze niest plnu ZODPOVEDNOST za seba. Nemoze byt teda libertarianom. Je iba perifernym zariadenim riadenym z CPU.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group