ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 18-08-2006 8:41


Myslím, že si mi zatiaľ neodpovedal. Ja som sa zamýšľal nad tým, koľko percent obyvateľstva by bolo ochotných poistenie platiť a za akých okolností, ergo či je obrana proti násiliu ekonomicky efektívna. Napáda mi, ešte jeden argument v propech mojej hypotézy. Pokúsim sa uvažovať nasledovným spôsobom. Vychádzam z dvoch libertariánskych téz (potvrď mi či s nimi súhlasíš):

1. Výmena vlastníckych práv musí byť dobrovoľná
2. K narušeniu vlastníckych práv, môže dôjsť len ako dôsledok právnej zodpovednosti jednotlivca

Ak teda bývam v strede územia, a verím zásadám tohto ne-štátu, tak potom predpokladám, že "hraničiari" cez svoje územie agresora nepustia. Ak by tak totiž spravili, napomáhali by narušeniu cudzích vlastníckych práv, čím by konali protiprávne. Nepriamym spôsobom, by ich právny systém lib. ne-štátu "donútil", aby platili za ochranu hraníc len oni. Dobrovoľný "neplatič" má neplatenie zdôvodnené nielen na základe dobrovoľnosti, ale aj práva...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group