ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

D.Hanak napisal stranicky prejav.
autor: LIBERTARIAN
pridané: 18-08-2006 8:23


Clanok pana Hanaka by bol zaujimavy, keby sa autor dokazal odputat od konzervativnej (?) zasady - najprv cudzi nazor prekrutit, a potom ten prekrutok kritizovat.
Autor libertarianske zasady najprv cituje, potom ich "vysvetli" podla svojho chapania pojmov, a potom tu svoju verziu kritizuje. Libertarianstvu pripisuje vlastnosti, ktore su protikladom libertarianskych principov, odvolava sa na vytrhnute citaty roznych osobnosti (ktore vsak nie su "majitelmi" lib. filozofie ).

"Libertariáni, ale historii nepotřebují, jsou ctitelé rozumu či lépe řečeno nerozumně věří v rozum. Je nezajímá nic před Johnem Lockem či Adamem Smithem, znalosti jsou pouze útržkovité a nejasné."

No a co ??? Libertarian zije DNES. L chce DNES zit slobodne. Filozofia starych filozofov je zaujimava- tato filozofia vsak nikomu nedava pravo zasahovat do zivota inym ludom dnes. Konzervativec si precita staru knizku, a z odvolanim sa na nu ziada parlament o zakaz nedelneho predaja. L si nemusi NIC precitat, ale citi, ze ma pravo na slobodu.

Peter Surda napisal L zasady strucne a vystizne. Ziadne konz. doplnky do toho nepatria. Ak odporcovia maju iny nazor, je to ich vec - ale o principoch L naozaj nie je treba viac hovorit.

Diskusia o L je zaujimava, ak sa vedie korektne, ak oponent nevklada druhemu do ust svoje slova.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group