ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Nie je libertarian ako liertarian
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 18-08-2006 0:17


"Odstranenie statu
-----------------

Tu zrejme nastala ciastocne dezinterpretacia libertarianizmu, alebo aj chybne uvahy "lavicovych libertarianov". Anarchokapitalizmus neznamena odstranenie statu, ale odstranenie jeho monopolu, inymi slovami, vznik konkurencie (ano aj v oblasti ochrany, sudnictva, vymahania zmluv atd)."

Dobrá myšlienka, ale prosím odpovedz na takúto otázku:

1. ako sa ochrániš, pred tzv. crowding out efektom - teda samotnou existenciou nejakých "štátnych inšittúcií" - btw pri existencii štátu a jeho inštitúcií by si musel vymáhať dane, čo je narušením vlastníckych práv.

2. ak sa štát a jeho inštitúcie ukážu ako neefektívne a v konkurencii zaniknú aké budú potom "funkcie" tohoto nič nerobiaceho štátu. Nedokážem si samozrejme predstaviť ani existenciu štátu a ani žiadnu konkrétnu formu politiky


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group