ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 18-08-2006 0:07


Vyvstáva tu však jeden problém. Obrana územia je efektívna len vo veľkom rozsahu a súčasne je veľkosť samotná problémom. Predstavme si libertariánsky ne-štát určitého ktorý tvorí určitého geometrického tvaru napr. kruhu a súčasne predpokladajme platnosť ekonomických zákonov (pre podrobnejší rozpis úvahy: /www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2006081303). Najväčší úžitok z ochrany územia majú tí čo sa nachádzajú na jeho hranici, tí čo sa nachádzajú v strede tohto územia predpokladajú:

ad. 1 - obranná firma, ochraní majekty zákazníkov na hranici, a teda nepriateľ sa nedostane na môj majetok

ad. 2 - žijem v libertariánskom ne-štáte, kdesa rešpektujú vlastnícke práva

teda obyvatelia stredu územia sú zvýhodnení, berú úžitok z pozitívnej externality, platby niekoľkých jednotlivcov, čo majú majetok na hranici a platia za jej ochranu. Libertariánskemu ne štátu hrozia 2 nebezprečenstvá:

1. ak je obyvateľov na hranici primálo (čo zrejme bude, vzhľadom na rizikovosť zabezpečenia vlastníckych práv v oblasti) možno nebudú schopný generovať dostatočné príjmy, aby si zaplatili ochranu,resp. ponúknu cenu, ktorá bude pre obrannú firmu prinízka alebo

2. "hraničiari" si uvedomujú, že "dotujú" bezpečnosť stredu územia a budú žiadať príspevok na obranu od všetkých občanov ne-štátu. Obyvatelia zo stredu sa však môžu rozhodnúť, že neprispejú - je to predsa ich slobodná voľba, ale to ich ohrozuje jednak z vonka a jednak z vnútra, pretože "hraničiari" sa môžu rozhodnúť, v rámci svojpomoci pri ochrane svojich vlastníckych práv donútiť "stredových obyvateľov" prispieť na obranu. Aplikáciou donútenia zaniká ne-štát zvnútra.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group