ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: Lukas Krivosik
pridané: 17-08-2006 22:59


"Problem je ci si to SR necha alebo nasadne do tankoch zrovna Dolny Kubin . Libertariansky Oravaci budu musiet zacat vyberat dane, ak chcu nezavisly nestat ochranit, alebo mat obrovskeho a bohateho sponzora, ktoreho bude bavit sa takto hrat."

Teoreticky sa vsak mozu s nadnarodnou poistovnou Allianz dohodnut, ze specialne pre nich vytvori trhove obranne produkty. Napriklad spiaci vrahovia na zvysnom uzemi SR. Teraz dajme tomu, ze Ficova vlada by poslala na Oravu armadu a skutocnost, ze kazdy Oravec moze vlastnit gun by nestacila na odrazenie nepriatela.

Poistovna Allianz by aktivovala svojich spacov a ti by zacali s cielenou likvidaciou slovenskeho statu znutra. To by mohlo znamenat atentaty na pohlavarov statu, ale aj utoky na malych statnych uradnikov - vrazdy postarov, ucitelov a podobne. Lebo prave tito ludia tvoria stat a chrania sa tazsie ako vojenski a politicki pohlavari. Bez ich vsestrannej spoluprace par hlupakov na cele nemoze efektivne vladnut.

Nemuseli by statu sposobit smrtelne straty. Stacilo by, keby zlikvidovali dost statnych zamestnancov, aby ti ostatni odmietli statu poslusnost az do okamihu, kedy neskonci stat svoju agresiu proti ne-statu...

Priatelia, ale ja mam lepsi scenar. Predstavme si, ze postupne sprivatizujeme cele uzemie SR a zo Slovenska sa stane takyto libertariansky ne-stat. A pozrime sa na juh.

Dajme tomu, ze Slovaci, zijuci na juhu nechcu zit v state. Ale ludia madarskej narodnosti chcu dobrovolne odovzdat svoje pozemky Madarskej republike, ta vsak zacne s obsadzovanim celeho juhu svojou armadou.

Co sa s tym da podla libertarianov robit? Co ked Madari obsadia (sukromne) cesty a ine komunikacie a podobne. Tu by asi bolo libertarianske riesenie trosku komplikovanejsie, kedze niektori na znacne zmiesanom uzemi chcu svoje majetky dobrovolne dat pod kontrolu ineho statu. Zaujimalo by ma riesenie tejto modelovej situacie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group