ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 17-08-2006 22:29


"Predovšetkým cieľ je ten istý: beztriedna spoločnosť. /akurát u liberálov s majetkovými rozdielmi, čo však je len ďalší z vnútorných rozporov a nie bod na ktorom by sa dalo čokoľvek stavať/."

Neviem, či som ťa pochopil celkom správne. Namiesto pojmu beztriedna použime radšej pojem bezprivilegovaná. Libertarianizmus podľa mňa verí v elitu (v zmysle najschopnejších jedincov, na základe "prírodného výberu), popiera existenciu zákonných privilégií - v tomto sa zhoduje s konzervatívnym chápaním rovnosti - ako rovnosti pred pravidlami a v dôstojnosti...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group