ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

RE: Par poznamok
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 17-08-2006 22:22


> ... ideológiu, ktorá nemala, nemá a nebude mať
> potenciál, aby oslovila viac ako 10% ľudí kdekoľvek.
O vzniku anarchokapitalistickej spolocnosti som uz pisal. Konieckoncov som to nevymyslel ja, prevzal som to od Hoppa. Podmienky som vymenoval tri: ista miera koncentracie moralneho presvedcenia a ekonomickej sily, a preklenutie startovacej fazy. Potom moze prebehnut secesia. Nikoho netreba do nicoho nutit, ani viest vojnu, ani zaberat uzemie patriace cudzim. Jednoducho secesujuci ludia nevpustia cudzich na svoje uzemie, prestanu platit dane a tak podobne. Ak sa secesia zacne iniciaciou nasilia, alebo ak niekto napadne vladnucu vrstvu (krala/prezidenta/parlament), tak to nie je ziadna anarchokapitalisticka spolocnost, ale obycajny puc.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group