ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Petrovi Frisovi a ostatnym etatistom a moralistom
autor: Peter Frišo
pridané: 17-08-2006 21:47


"Napriklad mi nie je jasne, aka je tretia pozicia statneho zdravotnictva: bud je jeho ucel zarucenie zivota (a potom je tento predpoklad chybny z ekonomickych dovodov, vid nizsie), alebo jeho ucel zarucenie zivota nie je, a potom je zbytocne."

To už zachádza naozaj do komických relácií takéto tvrdenia. Úlohou zdravotníctva je ochraňovať a nie zaručiť život, zdravie, etc.


"Neustale je mi vmietane do oci, ze anarchokapitalizmus je nemoralny, zlocinny, nefunkcny atd."
A ku všetkému ešte neexistuje...

"Ignorovanie ekonomickych zakonov je stale pritomnym javom v protiargumentoch. Stat (alebo monarchia, budem slovo "stat" pouzivat aj na monarchiu, pokial nepoviem explicitne inak) je z ekonomickeho hladiska len dalsim ucastnikom trhu. Nema nijaku magicku moc riesit problemy, ani nieco "garantovat", len je charakterizovany monopolom na iniciaciu nasilia."
Ty ignoruješ skutočnosť a namiesto nej máš svoje zákony trhu. Máš skrátka svoj magický svet a možno by to bolo treba skúsiť s fantasy literatúrou.
Na tvoje vety sa nedá reagovať - jednak si vymýšľaš, jednak nie si schopný pochopiť že napr. ja to čo nazývaš iniciáciou násilia nijak neodmietam, lebo to platí všade, kde je spoločnosť. A prichádzaš stále s absurdnými vetami - ako štát nemôže nič garantovať. Lenže štát môže garantovať veľa vecí, takže Ťa raz opäť popiera samotná empíria. Môže zagarantovať dôchodcom že im valorizuje dôchodky a keď tak urobí, tak to nielen garantoval, ale navyše aj splnil. A navyše tým vonkoncom nemusel odignorovať zákony trhu, ale následok, ktorý sa stal mohol pomerne presne očakávať.

Podľa mňa keď Ťa niekto zabije, tak by za to nemal niesť žiadnu zodpovednosť. Ty už si predsa mŕtvy a tak ho nemôžeš potrestať. Argumentovať absurdne sa dá kedykoľvek.

Snažíš sa vykladať veci na ktoré nemáš ani kompetenciu, ani si ich nečítal. Schovávaš sa za zbožštenie u iných, ale Ty tu zbožšťuješ individuum.
Nazývaš dane krádežou, ale denne požívaš ich výhody. Hovoríš o morálnom relativizme, ale koľko ľudí toľko morálok. Ani jedno z tvojich tvrdení nie je realizovateľné a zúfalo sa domáhaš vyvracania tvojho panlogického systému, ktorý je tu len preto, že požívaš všetky výhody z podľa Teba nakradnutých peňazí. Odmietaš iniciáciu silou, ale nemáš čím presvedčiť vúčšinu ľudí, aby sa vrhli do tejto utópie, okrem tvojho pocitu, že Ťa niekto okráda. Chceš ich k tomu donútiť? A ako?

Summa sumamrum

Anarchokapitalizmus je založený na egoizme niekoľkých sebastredných jedincov, ktorý neprekonali traumu z toho, že niekto môže byť potenciálne nad nimi. Že pritom sami materiálne hodnoty, ktoré by ešte mali navyše netvoria je im jedno. Myslia si, že nikto nemôže nikoho do ničoho nútiť, ale sami sú tu len preto, že ich matka kŕmila aj keď odmietali.

Ostáva len dúfať, že Peter Šurda a jemu spoloční sa nikdy neuchýlia k "iniciácii násilia" a teda ostanú, kým nezaniknú na úrovni diskusného klubu a budú škodiť len vlastnou prekrútenou morálkou.

už k tomu chýba len klasická citácia o tom, že nikto nie je ostrovom sám pre seba.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group