ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

Par poznamok
autor: Peter Frišo
pridané: 17-08-2006 21:04


Som rád, že s niektorými Hanákovymi názormi sa presne zhodujem, ohľadom libertarianizmu.

Predovšetkým cieľ je ten istý: beztriedna spoločnosť. /akurát u liberálov s majetkovými rozdielmi, čo však je len ďalší z vnútorných rozporov a nie bod na ktorom by sa dalo čokoľvek stavať/.

A keď Peter Šurda hovoril o iniciácii násilia, asi si neuvedomil, že nám predkladá ideológiu, ktorá nemala, nemá a nebude mať potenciál, aby oslovila viac ako 10% ľudí kdekoľvek. Okrem nejakej libertariánskej kolónie, kde by sa buď vymieralo, alebo by sa odtiaľ veľmi rýchlo utekalo. Ale aj keby niekedy presvedčili 70% ak by proti veľkej časti zvyšku neviedli vojnu, tak by ho aspoň museli nejak donútiť. O akej ne-iniciácii násilia to teda Peter Šurda básni?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group