ISSN 1335-8715

17-08-2006   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Křivá zrcadla modernismu: Libertariáni

Často vnímáme liberální a konzervativní koncepci vidění světa jako komplementární a tím navzájem slučitelné. Bohužel, není tomu tak zcela. Naopak v tomto textu se pokusím vysvětlit na základě analýzy jedné knihy opak. Liberalismus, nově libertarianismus proto, aby se odlišil od levicových liberálů, má velice blízko k socialismu, je dokonce jeho rodným dvojčetem. Není proto náhodou, že konservativci především v první polovině 20. století, se kriticky vyjadřovali k ateistickému a racionalistickému liberalismu, stejně jak jsou kritičtí k socialistické verzi modernistické utopie.

Reakcia na príspevok

werwe
autor: D
pridané: 17-08-2006 20:25


Myslim, ze vo vacsine z ktitiky sa s panom Hanakom zhodnem. Cast z jeho vyhrad tu uz v roznych suvislostiach padla. Je tam sice citit konzervativne pozadie, ale tie rozpory voci tomu, co spravne pomenovava a kritizuje su malo podstatne.
Nepriama kritika klasickeho liberalizmu, je vo vacsine pripadov vecna, nemam problem ju akceptovat, treba si vsak uvedomit aj historicky kontext, v akom tieto idey vznikali a nevytrhvavat ich z kontextu doby.(inak povedane, nediskreditovat cez libertarianov klasicky liberalizmus) Libertarianizmus resp. anarchokapitalizmus bol sformovany v uplne inej dobe. A s nazorom, ze ide o rovnocenny protipol komunizmu/socializmu resp. znetvorenie niektorych idei klasickeho liberalizmu, ktore uz same o sebe z dnesneho pohladu(a dokonca pohladu niektorych liberalnych sucastnikov) filozofickym prezitkom.
K osobe Paina treba povedat, ze stal pri zrode americkej demokracie a jeho optimizmus mu zaverel oci vo vztahu ku Francuzsku. Tie nakoniec otvoril, ale to bolo pomerne neskoro.
Trochu ma zaskocilo publikovanie takehoto clanku na PS, ze by zaciatok prerodu?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group