ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Konzervatizmus
autor: Peter Frišo
pridané: 17-08-2006 17:17


Také rozhodnutie sa nedá urobiť. Ak sa odteraz začneš nazývať konzervatívcom a nezmeníš žiadny zo svojich názorov, tak sa nedá rozhodnúť, že nie si konzervatívcom. Kto to môže rozhodnúť? Môžeš sa označiť za čokoľvek.

Všetko ostatné je už len o snahe dokazovať čo je konzervativizmus a prečo to to ostatné nie je.

Ale význam to má. Napríklad keď niekto intuitívne má pocit, že je liberál - ale je v tomto pomerne nevyhranený, môže sa pridať k nejakej skupine. Tá môže mať také názory ako Ty a môže mať úplne odlišné názory. A má aj šancu sformovať tohto človeka.

A čo je dôležitejšie, tak menšie skupiny v tomto prehrávajú. Je iste príťažlivejšie byť "konzervatívcom" v Amerike s priehršťami zdrojov a množstvom stúpencov ako priaznivcom kontinentálneho konzervativizmu, ktorí keby sa zišli, tak by už o pár hodín hádam aj slušne poznali, tak ich je málo. Ale pre mnohých som ja rovnako spojený s názormi .týždňa a toho slovenského "konzervativizmu", napriek tomu, že názory sú tu absolútne odlišné. A to len preto, že človek si to rád zaradí do jednej škatuľky konzervativizmus.

Tak, či tak ako povedal Charles A. Coulombe /Američan/: V Amerike nikdy konzervativizmus nebol a to čo sa tak nazýva by bolo v Európe považované za liberalizmus.

Nie náhodou majú všetky /alebo väčšina/ "konzervatívcov" také dobré vzťahy práve s USA, lebo ten "konzervativizmus" sem prišiel odtiaľ.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group