ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: o nizkosti
autor: Marek Hrubčo
e-mail: hrubco@pobox.sk
pridané: 17-08-2006 9:49


Vážený pán Šurda,

s horším ekono-dogmatizmom som sa doposiaľ nestretol. Mýlite si významy pojmov, miešate významy navzájom, a to cesta k nikam nesmerujúcej a zbytočnej diskusii pre diskusiu. Vyjasníme, opravíme, čo môžeme.
1. Predstava o svete, čo som ja a čo chcem v ňom, atď. - to je >>svetonáhľad<<. Ten váš je môže byť zakľúčený sám v sebe, vnútri sveta, preto cítite potrebu sebarealizovať sa.
2. Svätec je osoba, ktorá má svetonáhľad ponekud odlišný a svoj život zasvätila Bohu (o ktorom je mať pojem azda to najdôležitejšie, v každom prípade ide o čosi transcendentné). Tento >>presah<< vašim obchodníkom zaiste chýba.
3. >>Sebarealizácia<< je knižný termín pre uplatňovanie seba samého.

Niektoré rozdiely: svätci cieľ a zmysel ľudského snaženia nepotrebujú do života existenciálne vkladať, obchodníci áno. Svätec hľadá zmysel, obchodník iba účel. Svätec miluje Boha až po popretie seba, obchodník miluje seba až po popretie Boha. To prvé je zdrojom dobra, to druhé je zdrojom morálneho zla.

Ako tí dvaja vo Vašej nepochybne múdrej hlave idú (bezproblémovo) dokopy, je mi záhadou. Ale môžete sa kľudne naďalej tváriť, že tuto rozpor neexistuje, je to vaša vec, vaša vôľa, váš svetonáhľad: voluntaristický. A ontologicky mylný. A azda aj spiatočnícky, lebo novoveký.

mh


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group