ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: D
pridané: 16-08-2006 23:48


Je to o uhle pohladu a svoju pravdu mate obaja Petrovia(aj Andrej). Onen Sayov zakon vzajomneho posobenia ponuky a dopytu je prave prikladom toho, ze ludska vola v tych zakonoch pritomna je. Su komunity, kde sa ani nema ako uplatnit, kedze ziadne tovary a sluzby v tej danej spolocnosti dokonca neexistuju, kazdy clen komunity ma nejake svoje miesto a nejako prispieva na jej chod. A nie je tazke, hoci to chce v realite pomerne velku mieru koordinovaneho usilia onu interakciu postavit na ruby resp. popriet onu iteraciu.
Ale ak vychadzame z toho, ze existuje urcite dominantne spravanie sa, nejaka motivacia sa tak spravat, potom je to, co odpozoroval J.B.Say nezavisle od vole kazdeho z nas ako jednotlivca, je to akymsi "zakonom".
Este inak.
Fakt "Gravitacneho posobenia" dvoch telies "ludska vola" nezmeni. Spravanie sa spotrebitela, ci predavajuceho, sa zmenit moze. Ak hovorime v spominanom pripade o zakone, tak hovorime vlastne o tom, ze chyba motivacia pre taku zmenu spravania, ze pozorujeme, ze ludia sa tak naozaj bezne spravaju. Ale ak im dame dostatocnu motivaciu(napr. truc dokazat, ze ludska vola ma do toho co povedat ;-) mozu sa zaspravat inak, ako to bezne robia a konstatoval Say.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group