ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Konzervatizmus
autor: D
pridané: 16-08-2006 22:43


To, ze konzervativizmus dnes, tak ako v minulosti(hoci vtedy preukazatelne menej, pretoze konflikt bol vyhrotenejsi a konzervativizmus, aspon politicky, jasnejsie ohranicitelny) nie je jednotnym hnutim a ideologiou nevidim ako problem. Mozno by bolo vacsim problemom, keby takym bol. Zmysel ma minimalne diskusia o tom, aky by konzervativizmus(pre tych, ktory sa v nom nejako vidia) mal byt a o tom, aky bol(a to mozeme hodnotit vsetci). To iste plati vo vsetkych smeroch aj o liberalizme. Napriek tomu som presvedceny, ze urcite spolocne ideove a hodnotove jadro sa da identifikovat v oboch pripadoch. Liberalizmus vsak v realnej politike presiel ovela mensim prerodom ako sa to stalo s konzervativizmom. Mozno preto vsetky tie problemy. Liberalizmus stal na cele vacsiny zasadnych spolocenskych zmien v poslednych storociach, zatialco konzervativizmus(politicky) bol nuteny vacsinu z tychto zmien vo vlastnom existencom zaujme akceptovat. Nakoniec v niecom dokonca prebral ulohu liberalnych stran, tam kde alebo dokonca koli comu, sa liberali dostali na okraj realnej politiky.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group