ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: L.K. : ???
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 16-08-2006 14:39


> Moralne hodnotenie je obmedzenim slobodnej vole.
Pricom pochopitelne v tvojom vnimani, vladar unilateralne urci, co je moralne. Takto nejako to funguje aj v sarii, co pokial dobre viem, je momentalne saudska arabia a iran. Tieto spolocnosti su vlastne diktatury, kde ludia nemozu skoro nic.

Je napriklad nemoralne mat satelit, cez ktore je mozne prijmat pornokanaly? Je nemoralne, ked ma zena nezahalenu hlavu a clenky? Akym procesom sa to urci, a nakolko je dovolene kvoli tomu iniciovat nasilie? Ten, co to urcuje, je automaticky nachylny na korupciu, a musi na presadzovanie tejto "moralky" iniciovat silu. Monopol zaruci, ze rozsah aktivit sa bude neustale rozsirovat. Nerozumiem, ako sa v takomto systeme dosiahne spravodlivost.

> Takze neboli az take zle?
V porovnani so sucasnymi demokratickymi statmi, prve monarchie podla mna az take zle neboli.

> Napokon je to jedina zaruka spravodlivosti.
Uz som ixkrat vysvetloval, ze nie je, lebo chybaju mechanizmy zarucenia spravodlivosti, neposkytol si protiargument. Ako uz pisal Mises (bolo to citovane v mojom preklade Hoppa, poznamka pod ciarou vsak nejako zmizla ked to Lukas daval online), vola nestaci. Je potrebne akceptovat ekonomicke zakony, rovnako ako je potrebne akceptovat zakony fyzikalne.

> Tie námietky sú nezmyselné
Argumenty prosim.

> ... redukujú ľudský život na trh ...
Ako som uz nespocetnekrat vysvetloval, objasnujem javy pomocou ekonomickych zakonov nie preto, lebo sa mi to paci alebo by som to povazoval za nejake moralne nadradene, ale preto, lebo ich platnost sa da overit. Ani jeden z tych zakonov sa nikomu tuna na PS ani nikde inde nepodarilo spochybnit. Obvinovanie ma z nemoralnosti a redukcionizmu diskusii neprispieva.

> Tie námietky sú nezmyselné, redukujú ľudský život na
> trh a vedú k protokomunistickým predstavám o
> spolčnosti.
To je podobny nezmysel, ako ked povies, ze stavanie domov na zakladoch vyhlbenych v zemi je redukovanie byvania na gravitaciu (a opominanie jeho moralneho charakteru). Spolocnost nemoze byt zalozena na popierani ekonomickych zakonov. Takato spolocnost degeneruje.

Podla mna sa dopustas chybneho redukcionizmu ty. Ty predpokladas, ze staci, aby vladli ti spravni ludia, a potom uz vsetko pojde samo ako po masle. Takto to kvoli posobeniu ekonomickych zakonov jednoducho nie je. Vladar musi v ramci svojho monopolu urobit velmi velke mnozstvo rozhodnuti, z ktorych vacsina sa neda rozhodnut jednoznacne na zaklade moralnych pravidiel.

Zoberme si napriklad vseobecne dane. Ake velke su spravodlive dane? Ako sa to urci? A ked sa ukaze, ze dane boli prilis vysoke, a nejaky cast statneho monopolu nimi plytvala, akym sposobom budu kompenzovani ti, ktorim bolo uskodene?

Alebo statne zdravotnictvo. Aku velku cast statneho rozpoctu ma mat zdravotnictvo? Alebo vseobecne opportunity costs (neviem ako sa to vola po slovensky). Ked niekomu zoberies silou peniaze (dane), kto potom nema dost financii na vyvoj nejakeho prevratneho vynalezu, ktory by zachranil vela zivotov. Akym mechanizmom stat za toto uskodenie spolocnosti prevezme zodpovednost? Tieto otazky sa pomocou pravidiel moralky zodpovedat nedaju.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group