ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 16-08-2006 9:55


Dovolil by som si zmierovaciu poznámku k vám dvom (napokon sa aj tak na mňa vrhnete obaja) a to k vašej téme závislosti ekonomických zákonov od ľudskej vôle:

Páni: súhlas s tvrdením, že ekonomický zákon je nezávislí od ľudskej vôle, ale to, že existuje nejaký zákon ponuky a dopytu, Sayov zákon a podobné tvrdenia, ktoré opisujú fungovanie ekonomiky neznamená, že od ľudskej vôle je nezávislé aj využitie týchto zákonov. Inak povedané, v ekonomickom systéme sa vytvárajú príležitosti, ktoré môžu byť aj morálne pochybné (napr. pornografia - človek sa niekedy diví aká je stará)), ale ne/využitie týchto príležitostí je vecou osobnej morálky. Myslím si, že je lepšie ak máme systém,ktorý umožní generovať príležitosti, a povedať ľuďom rozhodni sa (aj s vedomím, že zrejme mnohí z nich nespĺňajú naše morálne štandardy) ako reguláciou vytvárať umelý nedostatok, a teda zatlačiť podobné činnosti do podzemia a na čierny trh, so všetkými negatívami ktoré z toho vyplývajú (napr. absencia právnej ochrany určitých transakcií)...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group