ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: L.K. : ???
autor: Peter Frišo
pridané: 16-08-2006 9:15


"Prepac, ale tejto vete nerozumiem, resp. nerozumiem, co ma spolocne so slobodnou volou a iniciaciou sily. Ja v nej vidim moralne hodnotenie chovania."
A v com je problem? Moralne hodnotenie je obmedzenim slobodnej vole.

"Iniciacia sily znamena, ze ked sa odmietnes podriadit tymto "zakonom", bude voci tebe pouzita sila, ako napr. exekucia alebo vazenie."
Uz som pochopil, cakal som sice nieco vacsie, nieco na sposob C.G. Junga, G. Dumezila, neojungovcov, ci Eliadeho, co mohlo mat nejaku hodnotu. Ale ide o jednodchu skutocnost, ze absolutne kazda spolocnost /statne zriadenie/ brani zaklady na ktorych je polozena.

"Tieto monarchie mali totiz spociatku blizsie k libertarianskemu statu, ako sucasna spolocnost."
Takze neboli az take zle? Ono tak ale vobec nie je, ako pises, ani ziadna neustala degradacia tam nebola. Okrem toho sa tu nikdy nezjavila od seba nijaka dokonala spolocnost. Naopak, spolocnost sa zacala rozvijat az s nabozenstvom, okolo kultu vznika kultura v uzsom zmysle a ta kultivuje ludi a odvracia ich od najnizsich ziadosti k pozdihnutiu sa, kultura je tak spojena s nabozenstvom.

Ak je mopolom uz to, ze vladar je najvyssou instanciou /vzdy je otazne, ci to tak je/ tak potom ho v istych pripadoch ma. Napokon je to jedina zaruka spravodlivosti. Tie námietky sú nezmyselné, redukujú ľudský život na trh a vedú k protokomunistickým predstavám o spolčnosti. To, čo tu Ty hájiš nie je nič iné ako beztriedna spoločnosť, v ktorej akurát majú ostať rozdiely v materiálnych statkoch. Už len pokus o takúto absolútne nerealizovateľnú utópiu by znamenal ďalšie hekatomby mŕtvych. Nehovoriac o tom, že táto spoločnosť je inertne nespravodlivá, už len v predstavách.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group