ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: L.K. : ???
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 16-08-2006 3:51


> kto koná hriech je otrokom hriechu
Prepac, ale tejto vete nerozumiem, resp. nerozumiem, co ma spolocne so slobodnou volou a iniciaciou sily. Ja v nej vidim moralne hodnotenie chovania.

> Nechápem ako panovník inicuuje silu? Absolútne
> nerozumiem!
Iniciacia sily sa napriklad prejavuje ako (pouzijem priklad historickych monarchii):
- zdanenie
- regulacia
- cla
- monopoly pre cechy

Iniciacia sily znamena, ze ked sa odmietnes podriadit tymto "zakonom", bude voci tebe pouzita sila, ako napr. exekucia alebo vazenie.

> Rozhodne viac ako i vyše tisícročia trvajúce
> monarchie.
Tieto monarchie mali totiz spociatku blizsie k libertarianskemu statu, ako sucasna spolocnost. Skutocne sa sustredili na justiciu, policiu a obranu. Vyvoj smerom k centralizacii a expanzii miery zasahovania zakonov do spolocnosti je vsak podla mna logickym dosledkom monopolu na iniciaciu sily. Dovod, preco to trvalo tak dlho, vidim v rastucom tempe vyvoja spolocnosti. Momentalne je navrat k podobnemu charakteru spolocnosti nepravdepodobny, rovnako je nepravdepodobna jeho stabilita. Podobny system by sa pod tlakom vyvinul napriklad smerom ku konstitucnej monarchii, a vznikol by parlament. Prinajlepsom by si teda dostal situaciu ako dnes vo Velkej Britanii. Prinajhorsom diktaturu.

> Vladár nemá monopol na moc, lebo nie je jeho.
Stat, aj monarchia, je zalozena na tom, ze je na danom uzemi jediny, na ktory sa smies obratit v pravnych sporoch. Pokial sa chces z tejto povinnosti vymanit (secesia, nezavisly sudca, neplatit dane, nedodrziavat obmedzenia v poskytovani vyrobkov a sluzieb, ...), je vladar z principu svojej funkcie povinny zasiahnut, iniciovat nasilie. Evidentne teda ma monopol (lebo nesmie nikto iny), aj moc (funkcia je spata s iniciaciou nasilia).

> Panovník má spravovať krajinu, ktorá mu bola z Božej
> milosti zverená.
Vid moje predchadzajuce vytky, monopolista tuto funkciu nedokaze efektivne vykonavat a sposobuje degeneraciu spolocnosti.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group