ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 15-08-2006 22:48


Budem sa sustredit len na oblasti, kde vidim nejaky zmysel reagovat:

> Ekonomické zákony sú závislé od ľudskej vôle, to je
> jasné, lebo bez ľudskej vôle neexistujú.
Ekonomicke zakony bez ludi pochopitelne neexistuju, ale nie su volou ovplyvnitelne. Su emergentnou vlastnostou, uz som to povedal velmi vela krat. Podobne ako gravitacia neexistuje bez hmoty, ale to neznamena, ze hmota si moze "zmysliet", ze gravitaciu zmeni.

> Pre Vás je trhové morálne, ale to tak nie je, to je
> kalvínsky blud.
Skus trocha sledovat moje argumenty. Na posudzovanie javu z moralneho hladiska je potrebne, aby tento jav bol ludskou volou ovpyvnitelny. Trhove zakony ovplyvnitelne nie su, ergo nedaju sa hodnotit z moralneho hladiska. Rovnako sa neda z moralneho hladiska hodnotit gravitacia alebo bitie srdca.

> ... problém s monpolom si nepamätám ...
Vladca ako monopolista v oblasti justicie a ochrany, nie je schopny tieto vzacne zdroje efektivne alokovat. Vysledkom bude znizovanie kvality a zvysovanie ceny v tychto oblastiach.

> ... nemožnosti stanoviť spravodlivé hranice
> obmedzenia sily ...
Raz si napisal, ze je potrebne, aby stat kazdemu zarucil zivot. Nenapisal si vsak, ci potom, ako z toho logicky vyplyva, musi nasilim obmedzit kazdu cinnost, pri ktorej si ludia mozu ublizit. Ani si nenapisal, nakolko sa smie ludi ozbijat, aby mohol byt zivot zaruceny.

Podobne si napisal, ze by bolo najlepsie, keby vsetky skoly boli krestanske, ale nenapisal si, ako to chces bez pouzitia nasilia dosiahnut.

Welfare-state vo Svedsku nefunguje, ako velmi rad pise pan Zlatoidsky (dufam ze sa na to meno pamatam spravne).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group