ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: Peter Frišo
pridané: 15-08-2006 20:16


No, zdá sa mi,že som Ťa ja usvedčil z omylov a z ďalšieho ťa hneď usvedčím: vraj používam zaklínadlo: "Aragorn a Gandalf" a kde prosím Ťa? V jednom jedinom prípade som použil príklad Tolkienovho diela, lebo dobre odzrkadľujú ideu správneho štátneho usporiadania /prečo práve tento príklad ukazuje Charles A. Coulombe v svojom článku/.

Trh škodí ďaleko viac. Príkladov je v dnešnej spoločnosti dosť: od pornografie po rozklad rodín. Tradičná ekonomika nebola založená na nijakom násilí, avšak zavedenie libertariánskych ideí by také na 100% muselo byť.

Ty si so mňa stále robíš srandu Peťo? Ekonomické zákony sú závislé od ľudskej vôle, to je jasné, lebo bez ľudskej vôle neexistujú. Ak myslíš ľudskú možnosť tieto zákony vytvárať tak neviem, kde som to tvrdil. Ja tieto zákony nespochybňujem i keď napríklad francúzski historici prišli na prípad kedy neplatili. /píše o tom Burke, kniha o škole Annales/. Ale to nie sú zákony, ktoré by Ti kogentne predpisovali správanie. Vy vidíte v tých zákonoch LEN kumuláciu statkov. Pre Vás je trhové morálne, ale to tak nie je, to je kalvínsky blud. Je to inak trh skôr umožňuje rozvíjať niektoré cnosti. Trh je však slepý a umožňuje aj zneužívať ľudskú poškodenosť dedičným hriechom.

Rád by som sa unúval odpovedať Ti na tvoje výhrady voči monarchii, ale problém s monpolom si nepamätám, nemožnosti stanoviť spravodlivé hranice obmedzenia sily nerozumiem a ďalšia výhrada tam nie je.

Inak keby som chcel satyricky, tak poviem, že tie moje zaklínadlá akosi nefungujú, pretože zlých duchov evidentne nezaháňajú.

A Ty by si mi mohol pomôcť vysvetliť môj problém: ako je možné, že welfare-state napr. vo Švédsku funguje už toľko rokov? Celkom ma to zaujíma, že sa všetky tie socialistické krajiny ešte nezrútili, hoci podľa liberálnych názorov /tým nemyslím liberalizmus ako ho vníma Dewey/ by som čakal, že už sa dávno mali všetky rosypať.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group