ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: L.K. : ???
autor: Peter Frišo
pridané: 15-08-2006 16:39


Nepodporil som tvoj názor, že koľko konzervatívcov, toľko konzervativizmov. Nemôžeš čítať veci bez kontextu, je celkom jasné ako som to myslel. A vyhodnotiť tak ako si to vyhodnotil sa to dá len keby som okrem tej jednej vety už nič nenapísal.

Neviem, či nechtiac. Ťažko sa mi odpovedá, či konzervatívci majú radi abstraktné "štátne autority". Ja viem, že by si bol rád, keby som to takto napísal a Ty by si si to mohol aplikovať na akúkoľvek štátnu autoritu, ale to by bol proste mylný názor. Konzervatívci skrátka:

- považujú štátne autority za nevyhnutné ipso facto
- odmietajú revolučne likvidovať štátne autority hoci ich pokladajú za nesprávne a škodlivé /či už demokratické, alebo komunistické/
- považuje určité štátne autority za veľmi správne

Prerozdeľovanie:
- neprerozdeľujem žiadne peniaze okrem svojich
- peniaze prerozdeľuje do istej miery každý štát vrátane tých, ktoré sa spravujú klasickým liberalizmom
- konzertvatívne štátne autority /ak vznikne konzervatívna forma štátu/ prerozdeľujú ďaleko menej ako moderné štáty

Konzervatívny postoj je k liberalizmu nepriateľský, to je jasné, v tom sa zhodneme. Konzervatívec sa však s liberálom môže zhodnúť na niektorých veciach - pretože sú konzervatívne.

Predpokladám, že to bude dosť redukovaný predmet skúmania. Nespochybňujem tvoje štúdium, ale keby si študoval veci genealogicky zistil by si, že relatívne mladé ideológie liberalizmu a socializmu konzervativizmus o storočia predchádza a má málo spoločné s oboma a jeho zaraďovanie do štruktúr ktoré si tieto dve ideológie od jednej matere vykonštruovali v skutočnosti môžu ťažko nejak konzervativizmus do svojich škatuliek uložiť. Myslím, že viem, čím budem mať veľmi blízko k socializmu - tým, že sa nemodlím k slobodnému trhu a neklaniam falošnej slobode. K liberalizmu zas odmietaním rovnostárstva /hoci ho odmietam hlbšie ako liberáli/, možno demokracie /ako nie práve najlepšieho systému/ k niektorým liberálom. Asi by sa všetky postoje dali nejak zaškatuľkovať, či sú bližšie k socializmu, alebo liberalizmu, ale predchádza ich suma hlbších názorov nepriateľská k obom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group