ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: D
pridané: 14-08-2006 23:51


Chyba Ti ucta k faktom. Nebavime sa dokonca len o detskej praci, ale aj tazkej praci zien. Samozrejme, dolezitym momentom a to aspon v niecom koresponduje s tym co si napisal, bolo to, ze sa dostal do popredia ideal vzdelavania, ked ranny liberali, najma utilitaristi, determinovali moralku vzdelanim. To pochopenie vyznamu vzdelavania neprislo zo dna na den a legislativne aktivity v anglickom parlamente su zname. Pre tych ludi a deti, zeny a muzov nebolo zaujimave, co prinesie dalsich 50 rokov vyvoja, ale islo im o ich konretne podmienky.(zdravie,zivot) V akom zmysle teda bola ta pomoc kontraproduktivna? Len Ta chcem upozornit, ze napr. v anglicku islo o postupne obmedzovanie a nie ziadne necitlive revolucne aktivity, kde by azda Tvoja vyhrada mohla mat opodstatnenie.
Ostatne, bavime sa dokonca o dobe, kde niekedy vlastnictvo pody znamenalo vacsiu istotu a kvalitu zivota ako praca v meste v manufakture a kde sa casto stavalo, ze zostali bez prace tisice remeslnikov, ako obete priemyselnej revolucie, ktorych nahradila nova manufaktura, pre ktoru boli casto vytvorene monopolne podmienky.

Apropo, ak presvedcis romsku rodinu, ze je lepsie ich dcery poslat do skoly a nenechat ich slapat pred slovnaftom. Asi si nevies predstavit, ze vyznam vzdelavania nie je v mnohych rodinach stale prijimany a je faktom aj to, ze niektore, napr. viacdetne napriek tomu "socializmu" v skolstve, ktory tak rad napadas, nedokaze detom zabezpecit adekvatne vzdelanie ich predispoziaciam, ale casto voli menej nakladne formy vzdelavania, pripadne uprednostia vo vztahu ku dietatu vidinu konkretneho (manualneho) jobu, lebo zial dalej nedovidia.

"Detska praca vymizne sama (tam, kde dodnes existuje), ked bude ekonomicka situacia lepsia."

Co mozno uplne uspokoji socialneho inziniera, ale nie toho, kto ma pred ocami konretne utrpenie ktore stalo a niekde dodnes stoji za otrockou pracou hoci deti, kde o slobodnej zmluve moze uvazovat iba cynik. Ostatne to bola aj klucova vyhrada Cobdenova, a asi bude velkym prekvapenim, ze to je ten pan, co stal pri ideologickom zrode laissez faire liberalizmu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group