ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: D
pridané: 14-08-2006 23:01


"Dewey, bez ohľadu na to ako používaš pojem "konzervativizmus" /teda v anglo-saskej verzii/ zrejme bude faktom, že mnohé prvky kapitalizmu boli odmietnuté ešte pred tým ako tento systém nastúpil a teda socialisti určite neboli jeho prvými kritikmi, ale konzervatívci. "

Najprv to bol kapitalizmus ako taky, potom uz mohli kritizovat len jeho "prvky"(co nebola vzdy kritika scestna treba povedat - ved bez pomoci urcitych konzervativnych kruhov by sa sotva podarilo hoci potlacit tazku detsku pracu), co som spomenul aj ja. Socializmus nastupil az neskor, ked boli kocky uz hodene. Samozrejme, tazko oddelit kapitalizmus od celkovej vzbury proti staremu rezimu. Kym spociatku tento rezim predstavoval spolocneho nepriatela pre siroku skupinu ludi, az vtedy, ked bol ciastocne potlaceny, zacali sa prejavovat rozpory medzi skupinami, ktore sa proti nemu postavili. A nezabudajme na to, ze napr. Toryovia stali tiez na strane jednej zasadnej revolucie a nezabudajme, ze ten uzsie chapany politicky konzervativizmus(viem, ze Ty to slovo vnimas ovela sirsie) sa za zacal vycelnovat az vo vztahu ku Francuzkej revolucii(Paine vs. Burke a myslim, ze je zname, kto musel prehodnotit pod tlakom reality svoje postoje)

"Druhá vec je, že neviem kde Lukáš zobral, že kapitalizmus so sebou nepriniesol odcudzenie. Ja naopak toto odcudzenie pokladám za fakt. Napokon keby tomu tak nebolo, nevzišli by ani socialisti. Socializmus by nikdy nepovstal bez liberalizmu a kapitalizmu. Napokon všetky tieto fenomény pojí revolučnosť a odpor proti starému režimu."

Lenze ten stary rezim nebol raj na zemy, ale feudalny system, kde si uplatnovala skupinka vyvolenych svojvolu nad vsetkymi ostanymi a ak aj pripustime nejakych cnostnych vladarov, tak su marginaliou. A ak si aj na nejakych spomenieme, tak uz zvacsa tych osvietenskych resp. tych, ktori boli viazany rozhodnutiami parlamentu.

"Čo sa týka pojmu reakcionár"

Ano, to slovo ma svoj historicky vyznam, ale zase nevidim problem, aby sa pouzivalo aj v jeho skutocnom vyzname ovela sirsie. Voci Havranovi sa mi to javi ako zbytocna vyhrada.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group