ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: Peter Frišo
pridané: 14-08-2006 17:50


Dewey, bez ohľadu na to ako používaš pojem "konzervativizmus" /teda v anglo-saskej verzii/ zrejme bude faktom, že mnohé prvky kapitalizmu boli odmietnuté ešte pred tým ako tento systém nastúpil a teda socialisti určite neboli jeho prvými kritikmi, ale konzervatívci.
Celý anglo-saský "konzervativizmus" je nový - vychádza totiž z toho, že čo sa stalo stalo sa a my teraz musíme hľadieť už len na to, čo sa ešte teraz momentálne dá urobiť, bez ohľadu na to aké veci /revolučné, t.j. nekonzervatívne/ sme týmto pribrali k našej "majetkovej podstate".

Druhá vec je, že neviem kde Lukáš zobral, že kapitalizmus so sebou nepriniesol odcudzenie. Ja naopak toto odcudzenie pokladám za fakt. Napokon keby tomu tak nebolo, nevzišli by ani socialisti. Socializmus by nikdy nepovstal bez liberalizmu a kapitalizmu. Napokon všetky tieto fenomény pojí revolučnosť a odpor proti starému režimu.

Čo sa týka pojmu reakcionár, tak ten sa práve vzťahoval na obrancov starého režimu. Neskôr ho hojne používali komunisti na difamáciu svojich oponentov. V podstate vychádza z redukcionistického pohľadu a progresivistického bludu. Nádherne sa hodí do vedeckého komunizmu proti tým, ktorý chcú siahať na neskonalé výdobytky racionálneho a výlučne vedu nasledujúceho komunistického človeka. Nie je zarážajúce, že toto slovo oprášil práve Michal Havran ml. Akosi mu nestačia ekvivalenty používané liberálmi ako tmár.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group