ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: ano
autor: msarkozy
pridané: 14-08-2006 13:46


Ak vnímame rozklad Ríma ako dôsledok silného štátu, potom musíme povedať, že Rímsky úpadok bol vlastne spôsobený tým čím jeho vzostup. Rimania boli géniami politickej organizácie a tá bola podstatou ich víťazstiev, čo si sami aj uvedomovali - teda im bolo bytostne nemožné pochopiť našu skúsenosť, že prerastený štát má deštruktívny charakter. Keby im niekto vtedy povedal, že najsilnejší štát sveta bude mať v ústave právo každého ísť za svojim šťastím asi by popukali od smiechu. Ich celý inštinkt ich viedol práve k záveru, že to že ľudia "idú za svojim šťastím" - je príčinou úpadku a to sa potom odrazilo trebárs aj v zákonoch proti homosexualite (tiež neviem či tam také boli, ale bolo by to logické).

Teda ten hlavný humor je v tom, že Rím nezahynul na homosexualitu, ale na konzervativizmus!

Osud Ríma by nás mal učiniť skeptickými voči možnosti, že by sme boli schopní odhaliť čo našu civilizáciu pochová - pretože to zrejeme bude v nás tak hlboko, že to nedokážeme vidieť - celé to rojenie kníh o zániku západnej spoločnosti síce má opodstatnenie,ale možno sa takmer s istotou spolahnúť na to, že všetky tie knihy sa mýlia. Ak sme predurčení k zániku potom by nám reformy nevyhnutné k jeho obídeniu pripadali tak cudzie, že by sme ich uskutočnenie považovali vlastne aj tak za koniec našej civilizácie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group