ISSN 1335-8715

12-08-2006   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

O akcii a reakcii

Michal Havran ml. vytvára (v článku Ľavicové reakcionárstvo v Európe, SME 4.8.06) obraz, podľa ktorého Robert Fico zapadá do trendu znovuzrodenia starej ľavice, ktorá sa nestará ani tak o práva homosexuálov či kvóty pre ženy a Rómov ako o sociálne problémy. Noví ľavičiari sú pritom spoločensky konzervatívni, nezriedka chodia do kostola a neboja sa ani slova „národ“, ak s nacionalizmom priamo nekoketujú. Havran ml. správne pomenúva trend, no nesprávne jeho príčiny.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas
autor: D
pridané: 14-08-2006 5:30


Britania socializmu odolala, ale tiez sa da ukazat v ktorych obdobiach reakcne naberali labouristi, ak sa chceme posunut do obdobia po druhej svetovej vojne. Cize reakcnost v suvislosti s ekonomickou situaciou vacsiny tam je, okamzitemu dopadu niektorych vladnych opatreni. Dokonca aj vo vztahu ku konzervativnej ere Mayor/Thatcher. To je to co vyvracal Havranovi, ak som spravne pochopil.(mozno nie)
Neviem, ci to bol prave kurz Thatcherovej, tazko to nazvat "pokracovanim", resp. neviem ako to merat, ale v tom obdobi doslo ku velkemu posunu v agende labouristov, postupne oslabovanie "stareho" socialistickeho krydla az to nakoniec vyustilo do potreby zdovodnit a zastresit tento prerod aj ideologicky - tretia cesta. Ako pises, nemali vela inych moznosti. Ich tradicna volicska zakladna uz prestala existovat, ich tradicna ideologia a agenda ciastocne stratila adresata.

Lukas:

"to este nehovorim, ze lavicou v Britanii nie su dnes uz labouristi. To je taka stredova strana, ale liberalni demokrati. Taku zbierku cvokov, aku maju tam clovek tak lahko nevidi"

Hlavne, ze Ty si v poriadku. Pojem lavice a straca zmysel a krasne vidiet na britanii, ako sa nim tazko operuje. Uz som Ti vyvracal podobne zavery, ked sme riesili volby. Napriek tomu, ze doslo k urcitemu posunu po spojeni liberalnej strany so socialnymi demokratmi v jej agende, tazko tam hladat socializmus. Predpokladam, ze okrem relativne silneho progresivneho zdanovania na britaniu, co som Ti prezradil pri volbach, asi nebudes schopny z hlavy povedat jeden "lavicovy" prvok. Ten programovy konflikt tam stale je a vobec nie je tazke spoznat podstatne liberalno a socialisticke rozpory medzi oboma stranami. Liberalni demokrati su a boli stranou stredovou, ako je vacsina liberalnych stran v europe, ak tento rozmer ma dnes este nejaky vyznam.
Nie su clenom socialistickej, ale liberalnej internacionaly, co Ti asi unika. Ale kludne konkretizuj svoje vyhrady, asi nebude take tazke nieco zasadne vytiahnut, ked je v strane "taka zbierka cvokov".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group