ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: ano
autor: Lukas Krivosik
pridané: 13-08-2006 22:46


Ale jasne, Peter. Oni nosia tie uniformy riadne obtiahnute.

Ale sex naozaj nie je velkou temou, mozno tak na vedeckej urovni. Vztah TPol a commandera Tuckera tam tiez dali az kvoli klesajucim cislam sledovanosti. Alebo povedz, videl si ty niekedy na obrazovke sex medzi Rikerom a Deannou Troi? No dobre, v Nemesis bola telepaticky znasilnena. Ale je fakt, ze taketo veci vzdy koncia za zatvorenymi dverami.

Bozk medzi Uhurou a Kirkom tazko mozno povazovat za sex. A lesbicke postavy? Teraz ma ziadne nenapadaju. Ale v knihach o Star Treku casto ti spisovatelia tahaju homosexualitu, co uz mnohych citatelov stve, lebo Gene Roddenberry, ktory bol silne za rovnopravnost belochov s cernochmi viackrat povedal, ze homosexualitu povazuje za chorobu, ktora by v 23. storoci mala byt vyliecena a definitivne odstranena zo sveta.

"Deep Space Nine bol plny problemov s nabozenskymi fanatikmi. Leonard Nimoy pri spoluutvarani vulkanskej spolocnosti vychadzal z judaizmu."

Jasne, mozem pridat epizodu s Mintakancami v TNG. Ale bozstva boli vzdy v rovine vedeckeho vysvetlenia. V DS9 Bajoranci sice uctievaju Prorokov, ale v podstate su to mimozemstania z Cervej diery. Ale nevies napriklad, co znamena nabozenstvo pre Picarda, v co veri Riker ako vyzera krestanstvo v 24. storoci, v co veria ludia na Zemi a podobne. Tu ma napada, ze v Star Treku ani nevidis ziadnych moslimov. Zeby Vychod bol taky zdecimovany v tretej svetovej vojne, predtym ako Zafram Cochrane uskutocnil prvy kontakt?

Aj pre Worfa je jeho klingonske dedicstvo len tradiciou, zvykmi, ktore dodrziava lebo je Klingon a chce tomuto dedicstvu zostat verny.

K tomu politickemu sporu. Jasne, napr. seriu Enterprise, kde Archer leti do delfskej oblasti, aby vypatral Xindov je analogiou k boju proti terorizmu, zacali to vysielat niekedy ked sa zacala vojna v Iraku.

Mam vsak namysli nieco ine. Ta politika moze byt v Star Treku pritomna a dobre science fiction vzdy osvetluje problemy dneska prostrednictvom kulis zajtrajska. Ale ked tieto podprahove posolstva nechce vnimat, nevnimas ich a proste ta zabava dej.

Ja som mal skor namysli, ze ked si pozries nedelne diskusne relacie, kde sa riesi zdanovanie monopolov a o pol druhej si prepnes na AXN, kde sa kapitan Archer snazi nakopat Xindom prdel, tak je to velky kontrast a ja sa pri tom prvom vzdy skor nastvem a pri tom druhom oddychnem.

"nie su tam peniaze ...Museli kvoli tomu vymysliet Ferengiov ;-)"

Juuuj, ekonomia v Star Treku je velkym predmetom debat medzi pravicovymi trekkies:-))


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group