ISSN 1335-8715

22-06-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Hodnoty v EÚ nehľadajme

Je Európska únia hodnotovým spoločenstvom? Bola ním niekedy? Mali by sme sa vôbec snažiť hľadať a pomenúvať „spoločné“ európske hodnoty?

Reakcia na príspevok

RE: hned som vedel, ze to bude pre puntik-tyzden
autor: Lukas Krivosik
pridané: 23-06-2005 10:49


Aby bolo jasne. Moj clanok je reakciou na tvrdenia Scrodera, Chiraca, Blaira, Figela a iks dalsich europolitikov, ktori tvrdia, ze EU "musi prestat byt zonou volneho obchodu a musi sa stat statom". Cize oni sa vlastne boja istej skutocnosti, ktora tu v skutocnosti nikdy nebola. Tieto zavadzajuce tvrdenia povazujem na rozdiel od teba za zavaznejsie ako moje a to prave preto, ze politici nepisu len clanky, politici pisu dejiny.

Z clanku nevypliva, ze som EU (alebo ES) niekedy povazoval za zonu volneho obchodu. Na strane druhej, je fakt, ze v rannej faze integracie sa doraz kladol na odstranovanie prekazok v pohybe ludi a tovarov, avsak minimalne od roku 1991 (Maastricht) je cela integracia postavena na ceste k statu.

Koniec - koncov, priznal si to aj ty. Podla teba, ak som to spravne pochopil, zona volneho obchodu moze aj tak fungovat, len ked existuju nadstatne organy, ktore urcuju pravidla. To mi vsak pripomina take tie hegelianske kecy o tom, ze jednotlivec sa emancipuje vdaka statu. Co je nezmysel na kvadrat.

A tu sa dostavame aj k tomu problemu s globalizaciou. Gulas v tom mas ocividne ty. Existuju totiz dva druhy globalizacie - ekonomicka a politicka. Ekonomicku globalizaciu vitame, pretoze tato je zakladom mieru aj prosperity.

Keby chcela napr. nemecka socialisticka vladna reprezentacia robit nejaku prilis socialisticku politiku, pri otvorenych trhoch by to okamzite viedlo k uniku kapitalu, investorov a podnikatelov do cudziny a k znizeniu blahobytu.

Takto vlastne otvorene trhy a volny obchod zabranuju svojim vladam vladnut zle.

Avsak odmietame politicku globalizaciu, teda vytvaranie umelych nadnarodnych mocenskych centier az po vytvorenie svetovej vlady. Najma vytvorenie svetovej vlady by bolo dost nebezpecne, nakolko by sa uz potom nedalo hlasovat nohami, nebolo by uz kam utiect. Bohuzial, prave alterglobalisticke navrhy ako Tobinova dan by k takejto svetovej vlade viedli.

Preto taketo prejavy povazujem za potencialne totalitne. Je fakt, ze tieto iniciativy su nahradnymi ideologiami pre ludi, ktori sa radi na politiku pozeraju ako na laboratorium pre zlepsovanie zemegule.

Potrebu vytvarat ku globalnej ekonomike politicku nadstavbu maju tendenciu najma laviciari. Vid Slovo, kde neustale "odhaluju" pravicove sprisahania, hlavne ze to, po com oni volaju by bolo katastrofou, ak by sa zrealizovalo.

EU by sa mala stat zonou volneho obchodu, kde by nadnarodne organy naozaj riesili len otazky, tykajuce sa 4 zakladnych slobod. No dnes sa deje ine. Sloboda pohybu pracovnych sil neexistuje. Ale Chirac so Schroderom chcu europskeho ministra zahranicia. Vola k dohode by ovela skor vznikla pri malych veciach, ktore su dolezite pre ludi ako pri zalezitostiach, ktore maju lichotit politickym primadonam.

V clanku tiez tvrdim, ze prave snaha presuvat poza chrbty obcanov do Bruselu dalsie kompetencie viedla k dnesnemu stavu, ked sa staty Unie hadaju o peniaze. Precitaj si moje davnejsie clanky v sekcii EUtopia a zistis, ze vsetko, co sa dnes deje som predpovedal este pred vstupom do EU. Len som necakal, ze sa to stane tak skoro.

K fungovaniu europskeho trhu v podstate ani nadnarodnu regulaciu nepotrebujes, velmi dobre to vo svojich textoch odovodnuje francuzsky ekonom Pascal Salin. Ak ti Brusel predpise parametre topanok, s tym ze ako topanky mozes predavat len obuv zodpovedajucu urovni milanskych obuvnikov, tak dovody pre obchod zanikaju. S tym, ze europskymi normami su mimoriadne poskodeni prave chudobnejsi spotrebitelia, ktori by si kupili aj lacnejsiu obuv, trebars na jednu sezonu...

Ten vyvoj, co je dnes v Europe, teda budovanie nadstatu, nie je podmieneny potrebami biznisu a jeho dosledky posobia pre biznis obmedzujuco. EU v smere akom sa vyvija je vyjadrenim mocenskych ambicii jej politikov. Jednoducho Chirac uz nechce byt len prezidentom upadajuceho Francuzska, on chce hovorit za svetovu supervelmoc.

Brano, priznaj, ci si za budovanie politickej celoeuropskej sily alebo nie. Ja hovorim nie politickej integracii, ktora ide za ramec tych 4 slobod.

Neviem, co si myslel tym Huntingtonovym citatom, je to v zavere jeho knihy a neviem, preco by to malo byt v rozpore so zavermi mojho textu. Huntington nikde nehovori o europskej, ale o zapadnej civilizacii, pricom dnes tuto civilizaciu daleko lepsie reprezentuju Spojene staty, nez tento kontinent mentalnych starcov.

A este k tomu enviro-slovicku. Ked das do google.com slova "enviromentalism" a "environmentalism" najdes dost odkazov na jednu aj druhu verziu. Preto som obidve verzie povazoval za rovnocenne. Co je vsak otaznejsie, preco mi to teda v .tyzdni neopravili?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group