ISSN 1335-8715

22-06-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Hodnoty v EÚ nehľadajme

Je Európska únia hodnotovým spoločenstvom? Bola ním niekedy? Mali by sme sa vôbec snažiť hľadať a pomenúvať „spoločné“ európske hodnoty?

Reakcia na príspevok

hned som vedel, ze to bude pre puntik-tyzden
autor: Braňo
pridané: 22-06-2005 2:35


Skutocne neskutocny humus. Asi by som kludne nezaspal, bez toho, aby som zareagoval.

Idea clanku o spolocnych hodnotach by bola celkom v poriadku, ale rozne, ci uz imbecilne, alebo ine poznamky, prameniace z nevedomosti, ktorymi si clanok prespikoval, z neho urobili hnus.

"Spoločnou črtou dominantných politických prúdov v dnešnej Európe je tvrdenie, že EÚ nesmie byť len ekonomickým spolkom či zónou voľného obchodu."

EU nikdy ani zonou volneho obchodu nebola. Uz by sa naozaj patrilo nastudovat si tie integracne formy. Potom by si nenapisal toto:

"EÚ začala byť nestabilná, až keď sa pokúsila byť čímsi viac než len priestorom slobodného pohybu kapitálu, tovarov, služieb a pracovných síl."

... pretoze by si vedel, ze zavedenie 4 slobodnych pohybov (ktore este ani dnes plne nefunguju) si vyzaduje istu (ale riadnu) davku politickeho kompromisu.

A to sa nebavime este o hospodarskej a menovej unii.

Takze tu mame stav, ked spolocny trh plne nefunguje, menova unia fachci bez hospodarskej unie a ty tresnes taku populisticku kravinu, ze "Únii nebude hroziť rozpad, keď bude len pragmatickým ekonomickým združením, ktoré bude mať za cieľ najmä odstraňovanie bariér medzi ľuďmi a podnikateľmi."

Ved unia este nie je priestorom slobodneho kapitalu, tovarov, sluzieb a pracovnych sil!!! Aby bola, tak je nutna aspon ciastocna politicka "dohoda", na ktoru, zda sa, nie je vola. Je to take tazke pochopit?

Ak si predstavujes EU ako zonu volneho obchodu (ktora mimochodom nezahrna 4 slobody a dokonca ani len colnu uniu), tak by to bolo v poriadku a politicke sarvatky by boli minimalne, pretoze by nebolo treba tolko agencie. Ty vsak chces spolocny trh (teda 4 slobody) a to je nieco uplne ine. Zon volneho obchodu je vo svete niekolko... Ak by som pocital niektore preferencne RTA tak aj 200. Ujasni si tie pojmy.

"Ide najmä o rôzne enviromentálne, či anti- a alterglobalistické iniciatívy..."

No tak toto je uz uplna schizofrenia. Ved konzervativne myslienky su prave plne alterglobalistickych pristupov! Ved konzervativizmus a ostatne ortodoxne pristupy sa brania niektorym myslienkam, resp. prejavom globalizacie, straty identity a pod.

Ty v tom mas riadny ale riadny gulas.

Ano, v EU prebieha superenie globalizmu a hlbsej integracie voci lokalizmu, zachovaniu "tradicneho"...

Ibaze v tomto smere si antiglobalista.

Alterglobalisticke pristupy alebo protitrendy (glokalizacia, lokalizacia,...) su realitou a nie nejakou politickou iniciativou a uz vobec nie totalitnou! Oni sa predsa objavili spontanne a vyvijaju sa paralelne s globalizaciou. Naisbitt uz kedy o tom pisal. Okrem toho tie alternativne prejavy a pristupy su normalne medzinarodne "akceptovane" a skumane.

Zakoncim to spominanym Huntingtonom:

"For the relevant future, there will be no universal civilization, but instead a world of different civilizations, each of which will have to learn to coexist with the others." (o com asi tak hovoril, vsak ano?)

A PS: Ked sa tolko venujes tym tvojim totalitam, tak by si mal vediet, ze sa pise enviroNmentalny.

A PS2: Oprav to aj vo vasom kreeede.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group