ISSN 1335-8715

22-09-2003   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Európska os zla

Kresťanskodemokratickí politici, ktorí založili EÚ, mali jednoduchý cieľ: aby v Európe konečne prestali rinčať zbrane. Toto sa im podarilo, posunuli kontinent do postmodernej éry, kde už žiadna vojna medzi členmi nie je možná. To ale neznamená, že skončilo to, čo Európu charakterizuje od čias Krištofa Kolumba: a to snahy niektorých európskych národov o nadvládu nad všetkými ostatnými.

Reakcia na príspevok

RE: Dewey je jasny
autor: Dewey
pridané: 29-09-2003 17:02


“Dewey, čítať Tvoje argumenty je ako čítať z Maovej červenej knižky, ale budiž! "Demokrace toť diskuse!"”
Neviem, preco sa ohanas “Maom”, “Cervenymi” a pod. Pri troske snahy by sa nasli paralely skor medzi Tvojimi, libertarianizmu blizkymi doktrinami popierajucimi realitu a marxizmom. O tomto som ale nechcel.

”Ja si naopak myslím, že dnes, v dobe ďalšej expanzie sociálneho štátu môžeme byť len radi, že tu existuje sila, akou je globalizácia, ktorá na vlády tlačí a núti ich súťažiť o investície.”
Ved sa zamysli v com spociva ona sutaz a ake su dosledky pre ovladnych v ktorych mene tak narodne vlady cinia.
“Ak by to tak nebolo, už dávno by sociálny štát vyústil do niečoho veľmi podobného ako bola centr. riadená ekonomika.”
Na zaklade coho tak sudis?
“A nezabúdaj, že nebyť slobodnej trhovej ekonomiky, moderná demokracia ako taká, nikdy nevznikne.”
Pozor, ja princip trhu ako taky vobec nespochybnujem, dokonca ani ten s privlastkom slobodny. Je vsak na mieste pobavit sa o zdrojoch neslobody na trhu. Neviem ci by moderna demokracia nevznikla bez trhu, ale dovolim si tvrdit, ze hoci zakladane dosledky libertarianmi ponimaneho slobodneho trhu su v kategorickom rozpore s demokraciou, realny trh a realna demokracia tvoria jednu fungujucu vzajomne sa doplnajucu dvojicu sice plnu vzajomnych a kazdodennych rozporov, ale tie sa daju ako vidime riesit. Na to tu je ludska inteligencia.
"žiadna súťaž v daňových, ekologických a sociálnych otázkach". A aká je Tvoja predstava výstavby prosperity v tomto štáte? Ak by sme platili také dane ako Nemci či Švédi, tak je táto ekonomika za dva týždne na psom tridsiatku. Sa uvedom! Chceš teda nemeckú výšku daní??? Tam totiž Tvoje utopické uvažovanie smeruje.“
Co ma spolocne preplacanie sa s inym krajinami v zivotnom standarde svojich ludi, ochote pouzivat verejne vydavky v prospech sukromneho zisku s prosperitou. Zase skusas tu otrepanu a nikym nedokazanu zavislost medzi vyskou dani a blahobytom. Uz som polozit dost argmentov, ktore tuto doktrinu spochybnili. A ked sa bavime o Svedsku a Nemecku ako priklad to zaiste staci.
“A že Euroarmáda nie je nebezpečenstvom? Naštuduj si dejiny USA ako federálna armáda v 60tych rokoch 19. storočia pošliapala práva južných členov na samostatný vývoj. A teraz vynechajme otázku otroctva, lebo o ňu vôbec v obč. vojne Juhu proti Severu nešlo. Išlo o to, či je najskôr štát, až potom federálna vláda alebo naopak. Dnes má v USA vláda vo Washingtone prednosť...”
1. Kolko percent z populacie v tom case disponovalo hlasovacim pravom, do akej miery bola rozvinuta realna demokracia? Co teda porovnavame?
2. Preco sa pokusas redukovat realitu, ano do urcitej miery mas pravdu, islo aj o character statu, ale tazko mozno rozhodnut ci to len bola pricina alebo sucastne aj dosledok
3. Hlavny boj o character statu sa odohral uz ovela skor, pri kreovani americkej ustavy

”Ďalej ma zarážajú Tvoje arogantné otázky typu:”
Nie “neviem”(Aj ked mam dost dobru predstavu) a preto sa pytam, aby som mohol dalej diskutovat.
”tých dôvodov je totiž toľko, že by som za týmto počítačom musel sedieť týždeň, aby som ich všetky uviedol.”
To ti nikto nekaze, ale ja sa rozhodne nebudem znizovat k tomu, aby som Ti dal zoznam povinnej literatury, ktorou by si sa mal preluskat, aby si pochopil co sa deje na nadnarodnej urovni.
”A že mi vadí zdaňovanie. Samozrejme, mne je jasné, že aj na SVK platím dane, mne ale vadí, že teraz okrem vlády SR tu bude ďalšie centrum moci, ktoré ma bude zdierať, s výhladom, že to bude stále viac a viac.”
A demokracia je naco? Bud ju budes respektovat, alebo mas aj inu alternativu. Krajin, kde sa danove zatazenie blizi k nule je dost.
“jeho ríša, ktorá zaberá celý známi svet pomaly premieňa na totalitný policajný štát?”
Ano, na totalitny stat v rukach neokonzervativov a pod vplyvom nadnarodnych totalitaristickych institucii. Mne na rozdiel od Teba zostava viera v demokraciu, ktora na rozdiel o tej rimskej ma ovela pevnejsie zaklady.
“Názory aké si v niekoľkých posledných svojich reakciách uviedol idú proti politickej i ekonomickej slobode...“
Nerozumiem, ktory argument ide proti politickej slobode, nerozumiem ktorym argumentom idem proti ekonomickej slobode(nie ekonomickej svojvoly, to je cosi ine)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group