ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: ano
autor: Richard
pridané: 11-08-2006 21:03


Je veľmi dôležité chápať dejiny v súvislostiach a nie iba sledovať jednotlivé drobné udalosti. Pád Rímskej Ríše je podľa mňa tou najdôležitejšou dejinnou skúsenosťou ktorú máme. Je ale veľmi dôležité pochopiť ČO bolo v skutočnosti dôvodom pádu Rímskej Ríše. Všetky tie jednotlivé príčiny pádu ako je neschopnosť armády, vplyv barbarov, pozvolný nástup feudalizmu atď. majú spoločnú príčinu.

Tou príčinou je pozvolný nárast moci štátu. Na vrchole Rímskej Ríše bol Rímsky štát takmer dokonalým vzorom libertiánskych myšlienok. Boli nízke dane. Vplyv štátu bol minimálny a okrem základných funkcií ako je vojsko a súdnictvo nezasahoval štát do vzťahov medzi ľudmi (okrem veľmi malého počtu odvetví). Bola náboženská sloboda. Voľný pohyb osôb a tovaru. Bolo presadzované veľmi kvalitné Rímske právo a všetci boli pred zákonom rovní. ... no trochu som to možno prifarbil ... :)

Keď si uvedomíme, že takto dobre fungujúci štát existoval na obrovskom území od Sýrie po Anglicko tak je to zázrak, ktorý by si mali neustále uvedomovať všetci zástancovia silného štátu.

Postupom času ale štát neustále zasahoval do života bežných občanov čo prinieslo všetky negatívne veci, ktoré zo sebou prináša takéto správanie. Úpadok osobnej slobody, strata náboženskej slobody, ekonomický úpadok, inflácia, korupcia, strata vymahateľnosti práva a strata rovnosti pred zákonom atď.

... tak len toľko ...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group