ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: Mojzis a monogamia
autor: D
pridané: 11-08-2006 20:56


Nie, ekvivalentom by bol najazd na neplatica vyholenych chlapov s basebalovymi palkami alebo vypalenie podnikatela neplatica. Okrem toho je tam problem vztahu vlada a ovladni, teda koli tomu, ze nejaka vlada nieco neplati by sa zmasakrovali ludia a vyrobila skoda daleko presahujuca hodnotu onych prispevkov.
Anarchokapitalisticky system alebo nieco, co by sa tomu obrazne podobalo na nadnarodnej urovni nikdy nebolo. V casoch feudalnych "statov" sefoval ten najmocnejsi a vsetci, na ktorych mocensky stacil mu boli podriadeni. Jednym z dovodov, ze existovali urcite hranice bol prosty fakt, ze vo vojne sa obe zucastnene strany oslabia, ze to podkope aj moc vo vlastnej krajine a to je priestor pre niekoho dalsieho. V neskor to pokracovalo podobne tak, ze urcujuce boli mocnosti, z ktorych sa nakoniec vyprofilovalo hlavne USA a SSSR (sekundarne Europa a Cina). Lenze tu uz je vystupovanie aspon predstavitelov demokratickych krajin viazane demokratickymi volbami.(cize institucie ako OSN su pokracovanim systemu na urovni statu) OSN nie je jedina nadnarodna organizacia a ani nou nikdy nebola.

"Cim viac statov bude mat atomove zbrane, tym sa sanca na zlikvidovanie tohoto existujuceho anarchokapitalizmu zmensuju."

Vyborne. Inak povedane. Cim budu donucovacie prostriedky viacej decentralizovane a menej pod demokratickou kontrolou, tym mensia sanca na budovanie demokracie(nie anarchokapitalizmu) na nadnarodnej urovni a tym vacsie ohrozenie svetoveho mieru.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group