ISSN 1335-8715

09-08-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Bludy o liberálnej ekonómii

Často aj ekonomicky vzdelaní ľudia vyslovujú voči liberálnym ekonomickým školám výhrady, v ktorých im pripisujú niečo, čo tieto školy nehlásajú. Za nezmyselné a protirečivé argumenty potom skrývajú vlastné ideologické výhrady proti slobodnému trhu a slobodnému obchodu.

Reakcia na príspevok

RE: ano
autor: Lukas Krivosik
pridané: 11-08-2006 14:35


"ako ty hovoris pristahovalectvo bol jediny mozny sposob riesenia vojenskej neschopnosti vtedajsej armady- povedane po lopate nebyt germanskych kmenov v sluzbach cisara , risa by zanikla o dobre storocie skor"

Ved v tom je prave ten problem a paralela s dneskom. Jeden alternativny nemecky reziser nedavno urobil na tuto temu film, ktory davali na Arte. Bol o farebnych pristahovalcoch, ktori sluzia v nemeckom Bundeswehre.

Velitelia si pochvalovali najma vojakov azijskeho povodu, lebo boli daleko huzevnatejsi a nie taki zmakcili ako nemecki branci. To, ze za "Ameriku bojuju najma mensiny a pristahovalci", kritizoval uz Oliver Stone v Cate a neskor aj Michael Moore. Takze paralela nepochybne existuje.

"k homosexualom, uz od cias konstantina velkeho sa napr homosi v armade trestali prisnymi telesnymi trestami az smrtou"

Ja tu ale hovorim o moralnom rozklade, ktory zacal uz v case vrcholu Rimskej rise, niekedy v druhom-tretom storoci.

To ze Konstantin urobil to alebo hento je sice pekne, ale ekonomicky charakter Rima a najma charakter statu bol uz nezmenitelne nastaveny na zanik. Tam taketo male opatrenie, upevnujuce moralku nemohlo mat velky efekt.

"doba upadku rimskej rise je dobou rozmachu krestanstva, poslednych 160 rokov existencie rise je obdobie zatvarania filozofickych skol, burania antickych chramov a zakazu olympiskych hier."

Krestanstvo sa presadilo prilis neskoro, aby mohlo risu zachranit. Ale malo dobre posobenie v tom, ze posobilo proti otroctvu, hlavnej pricine technologickej stagnacie. V zavere existencie Rima sa napriklad zacal pouzivat vodny mlyn na mletie obilia, co podla Davida Landesa bol jeden z tych zasadnych objavov. Mechanizmus bol znamy uz dlhsiu dobu, ale az potreba nahradit otrokov viedla k tomu, ze sa presadil v praxi...

No a to posledne ma pobavilo. Ha, ha, ze citanie Zamarovskeho na strednej skole:-)))

Chlapce, Zamarovskeho Dejiny pisane Rimom som cital v tretej triede na zakladnej skole, ked sme boli v skole v prirorode. O rimskych dejinach som precital nespocetne mnozstvo knih. Okrem ineho Edward Gibbon: Upadok a pad Rimskej rise, Michael Grant: Pad Rimskej rise alebo povodne diela ako Suetonius: Zivotopisy 12 cisarov alebo Caesarove Zapisky o vojne v Gallii.

Dobre kapitoly o ekonomickych pomeroch v Rimskej risi su aj u Paula Johnsona, v knihe Nepratele spolecnosti a v Misesovych knihach Die Gemeinwirtschaft a Human Action. Zaobera sa nimi aj vela textov na www.lewrockwell.com. A to nehovorim o velkom mnozstve romanovej literatury o tomto obdobi.

Co sa tyka pricin zaniku Rimskej rise, napisal som o tom v prvom rocniku seminarnu pracu, o ktorej chcel moj ucitel Rimskeho prava zvolat konferenciu romanistov.

Takze tu nevypustaj splasky a vrat sa ku komixom o Asterixovi, romco.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group