ISSN 1335-8715

13-06-2005   Martin Pener   EUtópia   verzia pre tlač

Šľachetné myšlienky a pomýlená cesta

Do Bruselu pred pár dňami zavítal netradičný hosť. Nebol to nik iný ako Bono Vox – líder skupiny U2. So šéfom Európskej komisie zotrval v dlhšom srdečnom rozhovore. Bono Vox loboval za výrazné zvýšenie (rozvojovej) pomoci Európskej únie Afrike. Chalanisko to nepochybne myslí úprimne.

Reakcia na príspevok

Afrika a Afričania
autor: Abendland
e-mail: Abendland77@hotmail.com
pridané: 15-06-2005 17:59


Recept na odstránenie chudoby v Afrike samozrejme nemám, podľa mňa ani neexistuje. Nemôžeme si nahovárať, že je to všetko jednoduché. Rockový spevák, sebalepší v oblasti kultúry toho veľa do ekonómie vidieť nemôže.
Ale: problém korupcie, AIDSu a občianskych vojen sa týka väčšiny afrických krajín. Okrajovo úplne všetkých. Keď si k tomu pripočítame marxistické experimenty minulých desaťročí, nečudo, kam ten kontinent dospel. To, že bola životná úroveň za koloniálnej éry lepšia ako dnes, v čase nezávislých štátov, môže potvrdiť každý nezaujatý človek. Tvrdia to aj sami Afričania, ale politickykorektná propaganda to nikdy nenapíše.
Jeden z kľúčových faktorov je však nerovnosť "rás". Černosi proste nie sú schopní prebrať zodpovednosť za veľký počet ľudí, nedokážu zvládnuť organizáciu väčších spoločenstiev, akými sú štáty. Sú výborní bežci, perfektní umelci, ale spravovať veci verejné, to nevedia. Sú ako deti. Je to tak. Južnú Afriku, s ekonomikou Západného Nemecka premenili za pár rokov na druhý Egypt, ibaže na juhu Afriky. Ako vyzerá dnešná Kenya, či Togo, alebo Pobrežie Slonoviny... Kriminalita je vo všetkých afrických krajinách ohromujúco vysoká, stačí si pozrieť na nete hocikde štatistiky napr. Kene alebo Južnej Afriky.
Ľudia by si mali byť rovní, ale ľudia si nie sú rovní. Ľavica je aj v tejto otázke, tak ako vo všetkom, úplne mimo. Pretože vyniť Britov a Francúzov za to, že niekde v krajine X, hoci aj zo zištných dôvodov doniesli Civilizáciu, naučili ľudí čítať a písať, vybudovali cesty, trate, priniesli medicínske zaopatrenie, je úbohé.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group