ISSN 1335-8715

16-02-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

HAYEKOVA TEÓRIA EVOLÚCIE SPOLOČNOSTI

Hayekova teória kultúrnej evolúcie je považovaná za najvýznamnejšiu spoločenskovednú teóriu 20. storočia. Napriek jej významu je u nás takmer neznáma a to aj medzi mnohými zástancami slobodného podnikania. V rozsiahlom texte ju predstavuje Lukáš Krivošík. Aktualizované 25. 2. 2005!

Reakcia na príspevok

RE:
autor: filozofik
pridané: 15-06-2005 15:55


Clanok dobry, az na usek:
To mu dáva prevahu nad rôznymi modernými, racionalistickými ideológiami, ktoré si celé z prsta vycucalo niekoľko nekritických, často duševne narušených (Rousseau, Nietzsche, Fourier...) mozgov.
Nietzche nebol vobel racionalisticky filozof, ale fenomenologicky! Urcite sa v hrobe obracia, ak ho autor dava hned za Rousseaua, trapne filozofa, ktory hlasal navrat k prirode. Ja osobne povazujem Nietzsheho za individualistickeho pravicoveho filozofa. Netreba zabudat na jeho privlastok antikomunisticky, antisocialny, antinarodny. Pravicovejsieho filozofa by sme urcite nenasli. Odsudzovat ho iba za to, ze bol proti krestanstvu, je trochu detinske. Myslim, ze vzdy menoval veci pravym menom, aj ked obcas prestrelil. Jeho teoria vola k moci uplne popiera principy socializmu, ale aj iste principy krestanstva. Neuznaval pokoj, ktory hlasalo krestanstvo a naopak, za hybnu silu povazoval vojnu, chaos - resp. akesi spontanne usporiadanie na bojisku, kde vyhravaju lepsie myslienky. Navyse, rozumove dokazy Tomasa Akvinskeho pre vieru v Boha su naozaj na velmi tenkom lade...
Myslim, ze az na tuto chybu to bol clanok dobry. Naozaj, dobra teoria.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group