ISSN 1335-8715

13-06-2005   Martin Pener   EUtópia   verzia pre tlač

Šľachetné myšlienky a pomýlená cesta

Do Bruselu pred pár dňami zavítal netradičný hosť. Nebol to nik iný ako Bono Vox – líder skupiny U2. So šéfom Európskej komisie zotrval v dlhšom srdečnom rozhovore. Bono Vox loboval za výrazné zvýšenie (rozvojovej) pomoci Európskej únie Afrike. Chalanisko to nepochybne myslí úprimne.

Reakcia na príspevok

Branovi
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-06-2005 21:02


Brano, samozrejme, nemohol si si odpustit protikrestanske stvanie poukazanim na tu kopiu baziliky Sv. Petra. Ako keby si naznacoval, ze katolicka cirkev z chyudakov Africanov vyzmykala aj posledne zrnko urody, aby mohli postavit ten chram.

Tak pre tvoju informaciu, tu potemkinovu dedinu, aj s dialnicou postavil miestny diktator, aby ukazal aka bohata je jeho krajina.

Je zaujimave, ze si vsak nespomenul dovody kolonializmu. Za dobijanie kolonii moze vo velkej miere merkantilizmus. V ramci EU i slovenskeho ludoveho ekonomickeho folkloru stale ziva nauka. Colbert a spol. tvrdili, ze treba vela vyvazat a dovazat s cudziny najma najma zlato, ktore uz nikdy nemalo krajinu opustit.

Postupne ale zacala tuto politiku praktizovat cela Europa, takze europske narody pristupili k tomu, ze si vytvorili kolonialne odbytistia, ktore mali kupovat vyrobky metropoly. Z ekonomickeho hladiska to vsak pre Europanov bolo stratove fiasko.

Paradoxne, po ziskani nezavislosti zacali krajiny tretieho sveta praktizovat vlastne formy merkantilizmu a ekonomickeho nacionalizmu. Tie krajiny, ktore sa rozhodli pre slobodny obchod, profitovali. Tie co sa pokusali o rozne marxisticke experimenty, su dnes na tom horsie ako ked im vladli europske krajiny.

Myslis, ze keby v Pretorii sedel este DeClerc, tak by vlada popierala existenciu HIV?!


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group