ISSN 1335-8715

08-06-2005   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Poistenie v stredoveku

V dnešnej dobe je slovo sociálny v TOP 10 politického slovníka. Veľká časť obyvateľstva si jeho vznik iste spája so vznikom socialistických a im podobných myšlienok. Tradičnou oblasťou, kde sa toto slovíčko vyskytuje je poistenie...

Reakcia na príspevok

RE: a este jedna vec
autor: Dewey
pridané: 12-06-2005 13:55


"Ok, predpokladajme na chvilu, ze akceptujem tvoje ostatne argumenty, a pripustim, aby stat hral vyznamu ulohu. V takom pripade, nebolo by zmysluplnejsie tzv. "tvrde drogy" predavat konrolovalne, napriklad v lekarnach? Stale to bude lacnejsie ako mafia, lekarnik ma na posudenie ucinkov vzdelanie a nemoze si dovolit to predat detom, lebo by prisiel o licenciu. Predavane produkty by museli prejst testami a mat certifikaciu (ze tam niesu rozne sracky na zriedenie alebo zvysenie zavislosti atd). Pochopitelne to nie je libertarianske riesenie, uvadzam to len ako priklad."

Ak zavedies akukolvek kontrolu, vytvoris priestor pre cierny trh.(to je dokonca jedeno z vasich klucovych vychodisk) Deti poziadaju dobreho zavisleho uja alebo dospeleho kamosa, aby im kupil balicek. Dostupnost sa zvysi, ohrozenie deti tiez. Diskoteky, kde sa budu rozdavat drogy mladym, lebo je to in. Kto dnes ustrazi alkohol a cigarety a co nebezpecnejsie a destruktivnejsie drogy? To co si ponukol nie je to sice libertarianske riesenie, ale opiera sa o klucove argumenty, mam pocit, ze ma skor blizko k predstavam socialnych demokratov.

"A teraz spat k libertarianizmu: preco automaticky predpokladas, ze sa pripadne problemy nedaju vyriesit na obcianskom principe? To neznamena automaticky, ze vsetci na to budu srat. To znamena, ze o riesenie sa budu pokusat ludia sami na zaklade dobrovolnosti."

Ktore pripadne problemy? Musis konkretne. Je tu zjavny konflik zaujmov medzi tymi, ktory budu chciet drogy predavat a tymi, ktori budu chciet chranit svoje deti.

"Podla mna je klucova otazka: preco ti ludia, ktori drogy neuzivaju, tak robia? Je to preto, lebo su nelegalne, alebo preto, lebo ich nechcu? Ekonomicka teoria sa tymto zaobera uz dlhsi cas, a na pomoc si berie elasticitu. Dokonca mam matny dojem, ze je to strucne rozoberane v "klasike" Samuelsonovi."

Odpoved je lahka, lebo su zavisli na droge, ak sa bavime o tvrdych. Lepsie je sa pytat na to, preco pristupili k uzivaniu tvrdych drog a mozne motivy, ktorych je mnozstvo som nacrtol. V tom momente ich zrejme chcu. Ked vnikne zavislost, je ich chcenie casto len otazkou zavislosti a keby mali moznost postavit sa na startovaciu ciaru, rozhodli by inak.
Droga splna definiciu donutenia,moci(primat konat tak ako by clovek nekonal, alebo nekonat tak ako by konal), aj ked len metaforicky.(lebo sloboda,donutenie,moralka sa da hladat len vo vztahu cloveka a cloveka) Ale vieme aj o pripadoch, kedy su drogy podavane na silu - na prekonanie odporu obete alebo lepsiu manipulovatelnost.(a tu sa stavaju prostriedok donutenia, presne takeho, ako pistol)

"Skoda, ze nie su verejne pristupne udaje o ekonomickych rozmeroch drog (ceny na ciernom trhu, obraty mafii, pocet zavislych, kvalita nelegalnych drog, ...), potom by sa dalo argumentovat presnejsie. Pozvime si sem do PS nejakeho mafiana, nech nam o tom nieco porozprava :-)"

Co na probleme zmeni konstatovanie vysokych ziskov zlocineckych skupin?
Pozvime skor abstinujuceho narkomana, nech porozprava v akom zmysle mozno hovorit o slobodnom rozhodovani a dopach na osobnost pocas jeho neabstinencie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2025 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group