ISSN 1335-8715

08-06-2005   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Poistenie v stredoveku

V dnešnej dobe je slovo sociálny v TOP 10 politického slovníka. Veľká časť obyvateľstva si jeho vznik iste spája so vznikom socialistických a im podobných myšlienok. Tradičnou oblasťou, kde sa toto slovíčko vyskytuje je poistenie...

Reakcia na príspevok

RE: a este jedna vec
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 12-06-2005 1:21


>> aku konkretnu rolu v tom podla teba ma hrat stat
> Uplne evidentnu, postavenie predaja tvrdych drog mimo zakon.
Ok, predpokladajme na chvilu, ze akceptujem tvoje ostatne argumenty, a pripustim, aby stat hral vyznamu ulohu. V takom pripade, nebolo by zmysluplnejsie tzv. "tvrde drogy" predavat konrolovalne, napriklad v lekarnach? Stale to bude lacnejsie ako mafia, lekarnik ma na posudenie ucinkov vzdelanie a nemoze si dovolit to predat detom, lebo by prisiel o licenciu. Predavane produkty by museli prejst testami a mat certifikaciu (ze tam niesu rozne sracky na zriedenie alebo zvysenie zavislosti atd). Pochopitelne to nie je libertarianske riesenie, uvadzam to len ako priklad.

A teraz spat k libertarianizmu: preco automaticky predpokladas, ze sa pripadne problemy nedaju vyriesit na obcianskom principe? To neznamena automaticky, ze vsetci na to budu srat. To znamena, ze o riesenie sa budu pokusat ludia sami na zaklade dobrovolnosti.

Podla mna je klucova otazka: preco ti ludia, ktori drogy neuzivaju, tak robia? Je to preto, lebo su nelegalne, alebo preto, lebo ich nechcu? Ekonomicka teoria sa tymto zaobera uz dlhsi cas, a na pomoc si berie elasticitu. Dokonca mam matny dojem, ze je to strucne rozoberane v "klasike" Samuelsonovi.

Skoda, ze nie su verejne pristupne udaje o ekonomickych rozmeroch drog (ceny na ciernom trhu, obraty mafii, pocet zavislych, kvalita nelegalnych drog, ...), potom by sa dalo argumentovat presnejsie. Pozvime si sem do PS nejakeho mafiana, nech nam o tom nieco porozprava :-).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group