ISSN 1335-8715

08-06-2005   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Poistenie v stredoveku

V dnešnej dobe je slovo sociálny v TOP 10 politického slovníka. Veľká časť obyvateľstva si jeho vznik iste spája so vznikom socialistických a im podobných myšlienok. Tradičnou oblasťou, kde sa toto slovíčko vyskytuje je poistenie...

Reakcia na príspevok

RE: a este jedna vec
autor: Dewey
pridané: 11-06-2005 22:00


"Nemaju vsak taky destruktivny vplyv na osobnost a nerobia cloveka tak neslobodneho ako drogy.
Toto je podla mna vyrok absolutne nemajuci oporu v realite a zaradil by som ho medzi moderne myty. Wikipedia o alkoholizme tvrdi napriklad toto:"

S tym alkoholom mas pravdu. Nevybavil som si v tom momente alkohol vo vsetkych rozmeroch, mozno je rozdiel v akej socialnej vrstve/prilezitosti sa konzumuje. Obcasna opitost este nie je zavislost, kym tvrda droga ju znamena takmer okamzite.(neviem, co hovori veda) O cigaretach sa ani nemusime bavit, tam je to jasne. Ziadna alebo len minimalna destrukcia osobnosti.(Po rokoch fajcenia, ked dve hodiny nedostanem davku, byvam pomerne nerovozny ale bez problemov to ovladam, pri dlhsej absencii som spozoroval aj sklony k agresivite,tiez som ich zvladol)

"Of the two thirds of the North American population who consume alcohol, 10% are alcoholics, and 6% consume more than half of all alcohol."

Cize nieco 6,5% z celej populacie. Dost zarazajuce cislo.

"Repeat users of nicotine often develop a physical dependency to the chemical. A report released on May 16, 1988 by United States Surgeon General C. Everett Koop stated that the addictive properties of nicotine are similar to those of heroin and cocaine; although many people do not agree with such a comparison.

Ako vidis, tvoj nazor vobec nie je ocividny, a je prinajmensom diskutabilny."

Ja sa nehram na ziadnu ocividnost. Ocividny z mojho pohladu je nezelany dopad vsadepritomnosti drog na deti a vidim len jedno jednoznacne najlepsie riesenie. V ostanom nemam zavery s ktorymi by som mohol povedat, ze som spokojny.
Fyzicka zavislost je jasna, hoci vznika dlhodobejsie a zrejme sa jej aj lahsie zbavuje. Dolezitejsi je dopad na osobnost. Samozrejme, v tomto pripade aj ked sa snazim odosobnit, hovorim o vlastnej zavislosti.

"Kedze alkohol aj cigarety su relativne lacne, zavisli ludia nemusia zvacsa kradnut, aby sa k nim dostali. "zle" drogy su vsak vdaka ich nelegalnosti brutalne drahe (zevraj, osobnu skusenost nemam :-)), a co chudakom zavislakom zostava na vyber?"

Neviem, treba sa mozno popytat na dosledky ludi z prostredia, kde to fici aj medzi high society v ovela vacsej miere ako u nas, kde sa to dokonca stalo ciastocne spolocenskou zalezitostou a nie otazkou prevazne ludi v zlom zivotnom rozpolozeni, znudenych celebrit a niektorych "umelcov".

"V prvom rade diskusiou a odburavanym mytov, ze fajcenie a alkohol su "dobre drogy" a ostatne su "zle drogy".

Suhlasim. Pri cigaretach je dolezity spolocensky rozmer, ostatne mam pocit, ze len diskusia to nevyriesi. My stari somari by sme mali ist prikladom. Ja osobne viem, ze socialny rozmer fajcenia sa podpisuje na mojom nechceni skoncovat so zavislostou.

"Dalej napr. dekriminalizaciou spotrebitelov, povolenim pestovania atd. Nemozes libertarianske postupy vytrhavat z kontextu. Ked si v komunizme zalozis firmu a nefunguje, tiez z toho nemozes vyvodit, ze chyba je v kapitalizme :-)"

Nevytrhavam. Len libertariani ignoruju tie stranky problemu, kde su tazkosti...Ked zalozis firmu v komunizme tak ma uzasne podmienky pre fungovanie ako aj moznosti zalozenia, tak uzasne ako funguje spolocnost, kde robia poriadok sukromne organizacie...zial len projekcnej doske, kde sa zabudli zahrnut urcite stranky cloveka;-)

"Ale hej. Stale sa vyhybas. V odpovedi sa zase len ohanas detmi. To je vsetko pekne, ale stale si nevysvetlil, aku konkretnu rolu v tom podla teba ma hrat stat, a preco sa to nemoze riesit na obcianskom principe."

Vo vseobecnosti nie. Tu som povedal, ze ide o specificky problem a preco ide o specificky problem a ze v tomto pripade nejde o ziadne slobodne rozhodnutie jednotlivca vs. vnutenie rozhodnutia v zaujme "dobrodenia" z hora. Problem deti sa tu neda riesit oddelene, ako vidis, uz ani v pripade alkoholu a cigariet to nejde.

"aku konkretnu rolu v tom podla teba ma hrat stat"

cize zakony...

Uplne evidentnu, postavenie predaja tvrdych drog mimo zakon. Dekriminalizacii konecnej spotreby som nakloneny.
Samozrejme tu stoja proti sebe dva problemy, jeden, co s ludmi zavislimi, ktorym odporierame davku, preto su nuteni siahat po drahej a nekvalitnej droge a zaroven ako chranit mladistvych, cim sa zvysuje nebezpecnost pre inych(v tomto rozmere s Tebou suhlasim) alebo umoznit ludom naozaj slobodne rozhodnut o svojej zavislosti a vyvarovat sa podobnym neduhom ako predstavuje alkohol za volantom.(v prvom rade taketo problemy som mal na mysli pri spominanej nebezpecnosti, nie tie, ktore su dane dostupnostou drogy, tam to mate vyriesene)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group