ISSN 1335-8715

05-06-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Kultúra - odpoveď na slovenskú otázku

Slovo „kultúra“ je v posledných dňoch skloňované vo všetkých pádoch. Bývalé tváre Slovenskej televízie sa spojili do „Iniciatívy za verejnoprávnosť“ a nekultúrnosť slovenského národa zhodili na plecia jediného muža: Richarda Rybníčka.

Reakcia na príspevok

RE: Liboši a Bolševici sa vždy ľúbili
autor: PeterS
pridané: 11-06-2005 16:36


Co prislo take strasne dobre od cirkvi? (Mozno ta jedna miliarda dolarov pre sexualne obete knazov.)

Pre mna je cirkev historicka zakonitost, nie je ani dobra, ani zla. Na urcitom stupni socialnej organizacie proste vznikne cirkev asi podobneho typu ako RK s monoteistickou vierou.
Neoliticka revolucia proste vyzaduje vytvorenie takejto institucie a tomu zodpovedajucich idei a predstav.
Aby nedoslo k omylu, dane predstavy nepopieraju ale ani nepotvrdzuju boha.
Kmenovy hrdina vladne mecom, pobija drakov a vedie lud k dobrej pastve. Vlada mecom casom uz nie je dobry reklamny image, tak sa monoteisticky hrdina nechava zabit a slubuje posmrtnu pastvu.
Na jadre prerozpravanych udalostiach potom prichadza k lamaniu si hlav ako tieto prerozpravky spozemstit a hlavne sfunkcnit. A to uz su dejiny RK ale i dejiny sofistikovanejsej socialnej a ekonomickej struktury.
Ak zidovsky kmen v starom zakone hladal pastvu a vybijal cudzie kmene, tak po najdeni pastvy a usadeni sa rolnikom prichadzaju nove problemy. Preto je potrebna celkovo nova ideologia ktora by zastresila novu situaciu. Vrcholom fungovania RK bola Rimska risa nemeckeho naroda, socialny, ekonomicky a civilizacny fenomen. Dokonca i ezotericky, malo kto vie, ako sa budovala siet priestorovych energetickych ziaricov za ucelom vytvorenia vlastneho "raja". RRNN konci prave aj prispenim rozpadu tohoto systemu. Kazdopadne tato subcivilizacia konci (podla mna okolo Karola IV) a cirkvi sa uz nikdy nepodarilo obnovit zaslu slavu. Nastastie prislo tak k reformacii, co dodalo dejinam novy impulz a dialektiku trvajuci dodnes, ako i k renesancii, resp. najme k tomu, ze v islamskych risach prislo k rozporom, co viedlo nakoniec k tomu, ze sa staroveke a grecke poznanie dostalo do europy. Bez islamu, a to si malo kto chce priznat, by sme zili tesne za koncom temneho stredoveku (banske poistovne to uz nie je casovo temny stredovek). Vdaka arabskej spisbe a ich prekladom sa aj pokatolictena a oslobodzujuca sa europa dostala k pracam staroveku, egypta, greckych filozofov a ucencom. Okolo 1300 bol europa od poznatkov dokonale vycistena Viktorom cisticom z pahorku draka (Vatis-cane).
Neprikraslujme si stale tie dejiny. Drzba biblie bola zakazana az do Lutherovych cias. Dakujte denne bohu za vsetky tie prevraty, ze dnes napr. mozete slobodne citat bibliu na internete. V roku 1300 by ste dost mozne, ze bol uz davno zhorety za ziva na uhlik.

Zlava mozno prisla myslienka, ze nielen jednotlivec ale i kolektiv ma svoje zaujmy, resp. i kolektiv nizsich socialnych vrstiev, ni len kolektiv aristokracie. Ze bola casto tato myslienka zneuzivana je ina vec. Napr. tym, ze sa stale poukazuje na akusi nepricinlivost nizsej socialnej vrstvy v protiklade k "pricinlivosti" vyssej socialnej vrstvy. Ked uz ma niekto miliardu, nikto sa ho nepyta ako, vid parlament a jeho nezakon o majetku. Ale ak niekto nema, tak ho budeme buzerovat po vsetkych uradoch, vid. Kanik.
Rrovnako je vsak zneuzivana myslienka zaujmov jednotlivca.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group