ISSN 1335-8715

08-06-2005   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Poistenie v stredoveku

V dnešnej dobe je slovo sociálny v TOP 10 politického slovníka. Veľká časť obyvateľstva si jeho vznik iste spája so vznikom socialistických a im podobných myšlienok. Tradičnou oblasťou, kde sa toto slovíčko vyskytuje je poistenie...

Reakcia na príspevok

RE: a este jedna vec
autor: Dewey
pridané: 11-06-2005 9:33


Ten jednu vec, ktoru by bolo vhodne zobrat do uvahy. Teoria hovori, ze zamestnanec by mal takto o 20% vyssi plat. Ake su podmienky? Ze zamestnavatelia pruzne zareaguju na vzniknutu situaciu. Prax vsak ukazuje, ze v podobnych pripadoch nejde o pruznu reakciu. Je to podobne ako ocakavat od zamestnavatela automaticke zvysovanie prijmov o mieru inflacie. Prave inflacia je tym zlodejom, ktora okrada tych s najslabsim postavenim na trhu.
Co sa tyka zdrav. poistenia, mas problem v tom, ze podla vysky prijmu dochadza k diferenciacii v moznosti poistenia. V podstate sa poistujes s ludmi s Tvojim prijmom, resp. rovnakou castou prijmu na poistku. Navyse, niektore choroby, ktorych liecenie je drahe mozu mat suvis s externalitami.(alergie)
Dalej tu mame deti. Co s nimi? Dat do zavislosti ich zdravotnu starostlivost s prijomom rodica?
Cesta do nevolnictva resp. ideologia, ktora sa postupne rozvinula z tohoto ideoveho prudu je rovnako totalitaristicka a utopisticka. Mozno by to bolo dobre na to, aby si to ludia uvedomili a mladych tlchubov z "virtualnych" organizacii, ktory sa poslednej dobe zase usmievaju z obrazovky brali s usmevom.

A Misesova kratkozrakost v otazke drog je udivujuca. Este aj Cobden, ku ktoremu ma azda blizko z liberalneho hnutia uznaval, ze nad detmi je potrebne drzat ochrannu ruku a kto si mysli, ze drogy volne pristupne na kazdom rohu maju byt takouto ambiciou, asi je sam v omameni drog. Uz len reklamne billboardy na uplne nove "cukriky" mi pri cestach chybaju.

A uplne jednoznacne to nie je ani v pripade dospelych. Clovek, ktory v slabej chvili, zlom rozpolozeni, siahne po droge alebo mu bude ponuknuta sa dostava do zajatia zavislosti. Zial, sme ludia a nie vzdy mame pri rozhodovani za sebou dokonalu racionalitu. Ak sa ukazuje pri vacsine pripadov, ze clovek najlepsie vie, co je pre neho najlepsie a ze z chyby sa moze poucit, tu moze mat ona chyba take dosledky, ze to poucenie aplikuje len clovek s extremnou volou. Cloveka so zavislostou nahanajuce peniaze pre drogy je nebezpecny aj pre okolie.

Ostatne, zaujimal by ma konzervativny nazor.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group