ISSN 1335-8715

08-06-2005   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Poistenie v stredoveku

V dnešnej dobe je slovo sociálny v TOP 10 politického slovníka. Veľká časť obyvateľstva si jeho vznik iste spája so vznikom socialistických a im podobných myšlienok. Tradičnou oblasťou, kde sa toto slovíčko vyskytuje je poistenie...

Reakcia na príspevok

RE: dobreee
autor: vik
pridané: 08-06-2005 22:57


Toto je od veci a nema s temou nič, ale nemohol som si odpustiť dať sem článok zo SME:

Zrod fundamentalistického ekumenizmuExistujú - na Slovensku a v iných európskych krajinách - euforické nálady z francúzskeho a holandského odmietnutia európskej ústavy. Slúži ku cti slovenskému kresťanskému a občianskemu fundamentalizmu, že prekonal svoje analytické stereotypy a uvedomil si, že odmietnutie európskej ústavy nie je vo všetkých krajinách motivované rovnakými výhradami.

Šéf slovenského parlamentu, sa však stihol symptomaticky potešiť z toho, že jeho "kultúrne a eticky zvrchovanú stranu" podporili légie fašistov, trockistov a xenofóbov z dvoch zakladajúcich členských štátov - v budúcnosti by mohlo KDH premýšľať o účelovej koalícii na európskej úrovni s Národným frontom alebo Robotníckym zápasom. Účinne by tak zastavili a zastavujú "socialistickú Európu", ktorej dekadenciu a byrokraciu pozná dôverne Martin Hanus ("Non" Európu nespasí, SME 28. 5.). V takejto paneurópskej koalícii s matricou "národného momentu" Petra Zajaca (Nastalo európske vytriezvenie, SME 3. 6.) by už nebol priestor pre "sociálnych inžinierov a eurokratov" - všetko by riadili cnostní eticky zvrchovaní domáci experti zo subvencovaných konzervatívnych kancelárií.

V skutočnosti je situácia dramatickejšia, ako by si želala transeurópska fundamentalistická koalícia - odmietnutie ústavy, o ktorej je v tomto štádiu ratifikácie zbytočné diskutovať, povedie k posilneniu národných egoizmov v Bruseli, k oslabeniu inštitúcií, ktoré dohliadajú na spoločný záujem Európanov a predovšetkým k subverzívnemu chápaniu úlohy parlamentov.

Hrozivo pôsobia úvahy odporcov ústavy, ktorí bez zábran považujú za jediné platné rozhodnutia tie, ktoré prišli z ľudového hlasovania. Podľa nich tak nemecké a talianske áno dokumentu nie sú dôveryhodné a španielske áno v referende neplatné z ideologických dôvodov - v Madride je pri moci protifalangistická ľavica a pre pravicových ultras tak nemá hodnotovú legitimitu. Je predsa známou vecou, že nositeľmi hodnôt sú podľa konzervatívnych ideológov, ktorí veria, že náboženstvo by malo byť určujúcim pri formovaní verejnej politiky, bezvýhradne fundamentalistické formácie.

Sociálna a ekonomická nespokojnosť dodala odporcom ústavy voliča a oni mu za odmenu dodali ideológiu. Výsledkom môže byť xenofóbna "Európa národov", žijúca v strachu z tureckého obliehateľa levického hradu, nemorálneho socialistu, ktorého jediným štrukturujúcim momentom ostáva nenávidená technokracia v Bruseli, a predovšetkým smrť politickej integrácie.

Martin Hanus má pravdu, keď hovorí, že strašiť Európanov vojnou v prípade odmietnutia ústavy bolo hlúpe. Strašiť ich však kvôli autorovej neznalosti francúzskeho liberálno-protestantského socializmu, ktorý v 50. rokoch zachraňoval spolu s progresívnymi gaullistickými katolíkmi krajinu pred komunistami, je rovnakou demagogickou hlúposťou.

Postaviť na piedestál údajnú cnostnú bilaterálnu spoluprácu zvrchovaných národov z čias viedenského kongresu, ktorú Lord Byron nazýval zdrojom nacionalizmu, nad neutralizujúcu silu nadnárodných inštitúcií je nebezpečenstvom, ktoré si musia uvedomiť progresívne sily pravice a ľavice.

Hodnotový boj dnes neexistuje medzi teóriami obskúrnych reakcionárskych pravicových think-tankov a členmi komunistickej internacionály. Európa je dnes svedkom zrodenia sa účelovej fundamentalistickej ekumény. Protiakcia europeizujúcej pravice a ľavice musí byť o to silnejšia a tvrdšia, o čo nebezpečnejšie motívy viedli v oboch krajinách k prieniku extrémistov do politického priestoru.


MICHAL HAVRAN ml.
(Autor je publicistom, žije v Štrasburgu)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group