ISSN 1335-8715

05-06-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Kultúra - odpoveď na slovenskú otázku

Slovo „kultúra“ je v posledných dňoch skloňované vo všetkých pádoch. Bývalé tváre Slovenskej televízie sa spojili do „Iniciatívy za verejnoprávnosť“ a nekultúrnosť slovenského národa zhodili na plecia jediného muža: Richarda Rybníčka.

Reakcia na príspevok

k tej (ne)rovnosti
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-06-2005 17:35


Dewey, bud nechapes alebo nechces pochopit.

Nerovnost v dispoziciach, schopnostiach, motivacii, usili, vyzore, talente je prirodzena a vzdy tu bude.

Ak v spolocnosti existuje normativna spravodlivost, teda existuju v nej vseobecne zavazne pravidla spravania sa, tak rozni ludia na principe tychto spolocnych pravidiel hry dosiahnu rozlicne vysledky.

Potom tu je koncept tzv. "socialnej spravodlivosti", ktory zastavas ocividne aj ty, co zase svedci, ze sukromne vlastnictvo ocividne skutocne nenavidis.

Socialna (alebo prerozdelovacia) "spravodlivost" v mene rovnosti vo vysledkoch sa da dosiahnut len tak, ze sa tym uspesnejsim pod hrozbou trestu skonfiskuju peniaze, ktore sa prerozdelia tym menej uspesnym. Proti tomuto protestujem a bojujem.

Na Slovensku su prijmy v spolocnosti umelo nivelizovane. V clanku som mal namysli to, ze stat ma znizit mieru prerozdelovania a potom sa prijmove nerovnosti naplno prejavia.

Fico napr. tvrdi, ze vlada znizuje dane len bohatym a ze to tak nema byt. Ja tvrdim, ze to tak je spravne, lebo cim je priemerny prijem v krajine nizsi, tym je pre nu dolezitejsie (ak sa chce z marazmu dostat), aby si tych par bohatych mohli nechat co najviac. A to kvoli stimulacii ich investicnej aktivity. Kedze bohati su zjavne bohati preto, lebo vedia narabat s peniazmi a nezasivaju si ich do ponoziek. Naopak, snazia sa ich rozmnozit investovanim.

Takze ja volam po tom, aby sa prirodzene rozdiely v schopnostiach druhych mohli prejavit aj na ich penazenkach. Ide mi o vznik prirodzenej elity (Dewey, hoci aj obdobu modernej slachty), ktora bude pre narod vzorom a nie hanbou. Dnes tu este mame gycovych pseudobarokovych novozbohatlikov. Ale to je len otazka casu a vyvoja.

Aj v Nemecku alebo vo Francuzsku existuju bohate obchodnicke rodiny (plus ozajstni potomkovia davnej slachty), ktori su prikladom dobreho vkusu, dobrych manierov, ale aj charitativnych a kulturnych aktivit.

A nech mi tu teraz nikto nepride s chudakmi, ktori na Slovensku zomieraju od hladu. Ukazem mu vlastny cinziak, kde je hned niekolko exemplarnych prikladov darmozracov, ktori zneuzivaju stedry socialny system.

No a toto je vtip tyzdna:

"A predtym bola potapa. Cela nasa kultura, resp. zrejme jej pozitivne stranky su odvodene z krestanstva?(Alebo nebodaj katolicizmu?)"

Pred vznikom krestanstva tu stale boli bohovia a prave od nich sa odvinulo anticke umenie, eposy, atd. Ja ani Pastircak sme netvrdili, ze na kulturnost potrebujes Boha ako ho chape krestanstvo. To, co sa dnes deje nie je hromadna konverzia ludi od krestanstva k inym nabozenskym alebo filozofickym systemom. To, co sa dnes odohrava v Europe je strata viery v cokolvek, resp. nahradzanie viery poverami.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group