ISSN 1335-8715

05-06-2005   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Kultúra - odpoveď na slovenskú otázku

Slovo „kultúra“ je v posledných dňoch skloňované vo všetkých pádoch. Bývalé tváre Slovenskej televízie sa spojili do „Iniciatívy za verejnoprávnosť“ a nekultúrnosť slovenského národa zhodili na plecia jediného muža: Richarda Rybníčka.

Reakcia na príspevok

Ahojky
autor: Peter Surda
e-mail: shurdeek@routehat.org
pridané: 06-06-2005 15:21


Dalsi typicky Krivosikovsky clanok, so vsetkymi pozitivnymi a negativnymi aspektami (to nemyslim ironicky, ber to ako pochvalu :-)).

Lukas ma pravdu, ze statna televizia opodstatnena nie je a Rybnickovi fandim, lebo konecne dokazal urobit poriadok a uvideol do cinnosti pravidla rentability.

Na druhej strane sa mi zda podozrive glorifikovanie nerovnosti. Nerovnost jednoducho je, nie je ani zla ani dobra. Bojovanie "za" alebo "proti" je odsudene na plytvanie a neuspech. Ludia si to musia konecne uvedomit.

A na koniec zase tema krestanstvo. Autor vyslovil velmi zaujimavu vetu: "Formálne chodenie do kostola treba naplniť obsahom". Mozno to niektorych prekvapi, ale suhlasim s nim. Otazka znie, akym, a tuna si uz taky isty presnym riesenim nie som. Rozporuplne konanie velkeho mnozstva ludi nazyvajucich sa krestanmi nepovazujem za dosledok nedostatku viery alebo moralnosti, ale racionalneho uvazovania. Ako moze niekto napriklad zaroven tvrdit, ze je krestan a volit HZDS? Bud je klamar alebo ohlupeny, a podla mna patri drviva vacsina ludi do druhe kategorie. Ti isti ludia mozu zarovnej kludne bezbreho verit a svedomito sa starat o deti. Ale ked svojej viere nerozumeju, je vsetka snaha prd platna.

Tato rozpoltenost medzi idealom a konanim je podla mna do velkej miery dosledkom dlhej doby komunizmu u nas, ktora bola na tomto principe zalozena (velkohube prejavy o mieri, rovnosti, napredovani, inteligenci atd a realita cenzury, utlacania, rozpadu a demencie).

Ako toto vyriesit zatial neviem. Mozno ze vhodnymi aktivitami by cirkev pomoct mohla, okrem viery a moralky vsak nesmie zabudat aj na rozum. Bez rozumu su ludia len slepe ovce a nechaju sa zmanipulovat kazdym, kto trocha pozna psychologiu a vie na ake struny ma brnkat.

Ja by som bol za to, aby sa kritickemu uvazovaniu ucili deti v skole na samostatnom predmete :-).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group