ISSN 1335-8715

02-06-2005   Peter Frišo   EUtópia   verzia pre tlač

La France rejette nettement le traité constitutionnel

Európa 2005, smetisko opustivšie západnú kultúru, rozdelené medzi dve ideologické skupiny. Jedna, nazývaná liberáli, ju vedie k Európe atomizovaných egoistických jedincov. Druhá nazývaná socialisti ju vedie k totalitnému systému všeobecného zaopatrenia. Jedna hlásajúca anarchickú slobodu od všetkého, no predovšetkým od Boha a morálnych príkazov, druhá hlásajúca rovnosť až do štádia absolútnej neexistencie rozdielov.

Reakcia na príspevok

RE: Peto
autor: Dewey
pridané: 06-06-2005 7:48


“Dewey, mozes napisat pramene z ktorych cerpas... ak to ide, tak staci meno autora.”

Nie, cerpam z hlavy takze omyly pripustam, nemam cas to overovat, mozem sa pokusit identifikovat pramene, z ktorych som ziskal to, ci ono alebo aspon dolozit svoje tvrdenia citatmi. Nie je nic lahsie ako zobrat jedneho autora a otieskat ho niekomu o hlavu.

”K tomu hladu asi tolko: ked sa stal ministrom financii niekto schopni, musel byt odvolany, naopak v Neckerovi, ktoreho politika bola pre krajinu hrozna videla verejna mienka genia /pozri Francois Furet: Francouzská revoluce. Díl I. od Turgota k Napoleonovi (1770-1814)., Praha : ARGO, 2004, s.56/”

Ano, Necker a Turgot pred nim boli ludia, ktori sa pokusali reformovat destruktivny a nespravodlivy system zdanenia a snazili sa obmedzit svojvolu panovnika v tejto otazke. Preto ich narod miloval. Boli vo vsetkych snahach neuspesni.

”dalsie dovody hladu: 1787 záplavy nasledované veľkým suchom
13.júl 1788 silné krupobitie , následkom katastrofálne nízka úroda, mestské dielne začali prepúšťať, k tomu nasledovalo i prudké zvýšenie cien, všade prepuklo násilie, prišla silná a krutá zima 1788-9, prepukala anarchia a zasahovalo vojsko”

Ano, spolu s extremnym zdanovanim, ktore akosi Furgot alebo Ty z kontextu vynechal a ktore radikazilovalo ludi uz predtym. Toto problem vyhrotilo do maxima. (Ani toto vsak nebol jediny zdroj revolucie…)

„Monarchistický štát v 18.storočí teda ani zďaleka nebol reakčný útvar v zajatí egoistických záujmov, ale pôsobil ako jeden z hlavných iniciátorov zmien a pokroku, neustále pracujúci na „osvietenej“ reforme.“
Zalezi kde. Ostatne ako moze stat byt iniciatorom cohokolvek. Co vsetko zahrna pojem “Monarchisticky stat”, aj Whigov v Anglicku, ktori sa snazili okresat chapadla panovnika a pozemkovej aristokracie v sulade s vlastnymi zaujmami?

„Zomrel na následky osamotenia, pretože u „svojej“ šľachty už nenašiel politickú podporu, hoci práve túto skupinu postavil do centra svojej spoločenskej vízie.“

Nie vsetka slachta bola jeho postihnuta rovnako, to je historicky fakt, presne tak ako v anglicku sa vdaka ciastocnemu vzdialeniu zaujom medzi Whigmi a Torymi zacal lamat rezim.

”Myslim, ze je to velavravne a oprati sa tu knihu citat.”
Urcite, viem o Furetovi.

“Ani nehovoriac o tom, ze Ti najchudobnejsi, okrem Parizskej luzy stali skor medzi reakcionarmi, to pisal Furet uz v jeho velkom diele Premyslet francuzsku revoluciu.”

Nechapem aky rozpor z toho voci tomu, co som formuloval vyssie vypliva.

”O tych, ktori skutocne revoluciu viedli hovori Tocqueville takto: „Mnoho ctižiadostivých ľudí, ktorí pohŕdajú peniazmi a ktorých ich plebejský pôvod nepripúšťa k verejným záležitostiam, sa teda ako k poslednému /s.23/ útočisku utiekajú k štúdiu literatúry, v ktorej hľadajú jedinú slávu, ktorá je im dovolená. Vytvárajú si tak mimo politický svet oslnivé postavenie, ktoré je im zriedka odpierané“. S.24 /TOCQUEVILLE, Alexis de: Starý režim a revoluce., Praha : ACADEMIA, 2003, 314s./”

Z tohoto nevypliva ziadny negativny nadych, aj ked je mozno ze celom kontexte z ktoreho citujes by to tak bolo. (ked som nasilne vyluceny z politickeho zivota, pre plebejsky povod, tak je logicke, ze sa budem dozadovat participacie na nom)

"A tu raz navzdy presne vystihol liberalov: „Náklonnosť k slobode sa však prejavovala skôr v knihách ako činoch…“

Samozrejme, liberali vo vseobecnosti boli ti, co zvrhli francuzsku revoluciu na jakobinsku tyraniu a liberali boli nakoniec ti, co stali predtym na strane svojvolneho zdanovania a absolutistickej vlady. A vzdy sa snazili jednotlivca sputat nejakymi nezmyslenymi doktrinami a obmedzeniami. Jednoznacne mas pravdu. Konzervativci sa potom samozrejme snazili o opak...

„Najmenej zo všetkého bola revolúcia náhodnou udalosťou. …bola zavŕšením dlhšieho úsilia, náhlym a prudkým ukončením diela, na ktorom pracovalo desať ľudských generácií“.

Kto hovoril ze bola nahodnou udalostou? Snazil som sa vysvetlit preco nabrala taky charakter, aky nabrala v porovnani s anglickom, ze tam posobili aj ine faktory a ze to neboli liberali co nasmerovali revoluciu nespravnym smerom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group