ISSN 1335-8715

21-05-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

"Die Kapitalismusdebatte"

V Nemecku sa v týchto týždňoch vedie zásadná debata o povahe trhovej ekonomiky. Ak sa to vôbec dá nazvať debatou. Predstavitelia hlavných strán sa totiž hlavne predbiehajú v tom, kto povie väčšiu hlúposť o "sprisahaní nadnárodného kapitálu".

Reakcia na príspevok

RE: die Debatte...
autor: Peto
pridané: 25-05-2005 21:48


There has been more and more discussion lately
of various indexes aimed at measuring other aspects than GDP alone. These indexes also
factor in equality, for example, in a calculation of total national wellbeing. The obvious
problem about them is that they are extremely sensitive to the choice and weighting of
the variables included. In other words, these indexes are extremely arbitrary. In Sweden,
for example, an index of this kind presented recently by a statistician of left-wing persuasions
showed Bulgaria coming higher than the USA in terms of wellbeing. Such methods
and indexes are patently absurd.
Having said this, GDP remains the best and commonest yardstick of material prosperity
at macro level.
Toto je z prace dvoch znamych svedskych ekonomov - nechcem Ta podcenovat alo akosi verim viac im. -Ak chces poslem aj link.

"Okrem toho, ked hovorime o 15tke tak si povedzme... grecko, spanielsko, irsko, vychodne nemecko, zaclenme do USA hoci krajinu z NAFTA Mexiko, spriemerujme a podme porovnavat.(A preco nie?) "

Nuz v tej ekonomike mas ozaj este medzery - ak chces "chudobne" irsko do toho porovnania zaradit - dovol aj USA nech si priradia aj rovnako "chudobnu" napr. Kanadu, dobre?


"Akych par percent? Napr. staci na slovensku nazvat vsetky nadstavby vysokymi skolami a budeme mat hned par percent navyse. V praxi nevyuzitelne? Mas odvahu robit take siroke zavery? U nas pokial viem sa zavadza nizsie vs studium nie preto, ze by malo nahradit vyssie, ale preto, ze v niektorych oboroch staci na urcite "zrucnosti" aj kratsie studium."

Nejde predsa vobec o to ako tie "urovne" nazveme, ale ty si zrejme presvedceny ze americke college su na urovni nasich nadstavieb...tak si pozri kolko z ludi, ktori ukoncili college sa zamestna v USA a kolko nasich nadstavbarov sa zamestna. Ani nehovoriac o univerzitach. To uz je konkretnejsia vypovedna hodnota.

"Nie, nehovoril som o babrakoch(pokladam za objektivnu vec) ale tych sikovnych a priemerne sikovnych, ktori vdaka podmienkam na trhu prace maju ubohe prijmy ak vobec nejake resp. zlu vyjednavaciu poziciu na trhu.
"


Dewey, ja si nemyslil, ze by to bolo az tak zle, aj mne sa obcas stava, ze sa niekam nedostaniem alebo nieco nedosiahnem - ale snazim sa to nezvalovat na nejake premenlive vonkajsie cinitele - skor si to beriem za svoju chybu - navyse ak sa clovek ozaj snazi, neverim ze sa postupne nepresadi. Ale toto samozrejme nie je fakt, je to len moj osobny pohlad, a beriem aj tvoj.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2025 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group